Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„O ile najważniejsze lockdowny poluzowano w maju, o tyle dane za czerwiec nie wskazywały na silne odbicie gospodarcze, którego wielu się spodziewało” – piszą analitycy firmy China Beige Book, przeprowadzający sondaże Chińskiej Beżowej Księgi. Taką ocenę oparli na 4300 wywiadach z przedstawicielami spółek z Państwa Środka, przeprowadzonych od kwietnia do połowy czerwca.
Z tego sondażu wynika, że skutki rządowej stymulacji fiskalnej były jeszcze słabo odczuwalne w drugim kwartale. Rosły za to zapasy niesprzedanych towarów. Wzrostu nowych zamówień doświadczali głównie producenci elektroniki. Kiepska koniunktura panowała natomiast w branżach związanych z infrastrukturą.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Biały Dom zacznie niebawem wysyłać do różnych krajów na świecie listy zawierające szczegółowe informacje dotyczące wyższych stawek ceł, które mają wejść w życie 1 sierpnia.
Zaangażowanie USA w bombardowanie Iranu początkowo wyglądało na chodzenie supermocarstwa na izraelskiej smyczy. Okazało się jednak genialnym zagraniem, które może prowadzić do pokoju w regionie i może być po myśli bogatych arabskich monarchii.
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.