Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po zniesieniu ograniczeń regulacyjnych w ubiegłym roku największe europejskie banki zapowiedziały śmiałe plany skupów akcji. Jednak obecne realia gospodarcze powodują, że tempo buybacków może zostać zmniejszone, a niektóre plany zrewidowane.
Co najmniej 20 największych pożyczkodawców uruchomiło skup akcji własnych – lub przygotowuje się do tego – w 2022 r., a łączna ich kwota wynosi 27 mld euro. Na czele stoją UBS (6 mld USD), BNP Paribas (4 mld euro) i Intesa (3,4 mld euro). Wiele banków ze Starego Kontynentu zapowiedziało skupy akcji w ubiegłym roku, ich sytuacja kapitałowa bowiem była bardzo dobra. Mediana wskaźnika CET1 w sektorze wzrosła w ciągu 18 miesięcy aż do końca III kwartału 2021 r. o 1,5 pkt proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Biały Dom zacznie niebawem wysyłać do różnych krajów na świecie listy zawierające szczegółowe informacje dotyczące wyższych stawek ceł, które mają wejść w życie 1 sierpnia.
Zaangażowanie USA w bombardowanie Iranu początkowo wyglądało na chodzenie supermocarstwa na izraelskiej smyczy. Okazało się jednak genialnym zagraniem, które może prowadzić do pokoju w regionie i może być po myśli bogatych arabskich monarchii.
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.