Europejski sektor z potencjałem

BlackRock uważa, że nadszedł czas, aby zwiększyć ekspozycję na pożyczkodawców z Europy.

Publikacja: 28.06.2022 05:00

Europejski sektor z potencjałem

Foto: Adobestock

Stopa zwrotu z akcji europejskich banków jest w tym roku ujemna. Inwestorzy instytucjonalni nie spisują jednak tego sektora na straty i widzą potencjał do wzrostów.

2022 r. dobrze rozpoczął się dla pożyczkodawców ze Starego Kontynentu. Indeks Stoxx Europe 600 Banks wzrósł w pierwszych tygodniach o 15 proc., wyprzedzając inne benchmarki branżowe. Jednak wybuch wojny w Ukrainie i obawy o recesję odwróciły trend i od początku roku indeks spadł o około 10 proc.

Jednak według Kaspera Elmgreena, szefa ds. akcji w Amundi, europejscy pożyczkodawcy są znacznie mniej ryzykowni niż kiedyś i mają bardzo wysokie współczynniki kapitałowe.

Nigel Bolton, dyrektor ds. inwestycji w BlackRock Fundamental Equities, również jest optymistyczny, mówiąc, że nadszedł właściwy czas, aby zwiększyć ekspozycję na sektor, biorąc pod uwagę ekstremalną okazję wycen. Jak podkreślają specjaliści, banki notowanie są z 40-proc. dyskontem w stosunku do Stoxx Europe 600 w oparciu o wskaźniki ceny do zysku.

Sam José Antonio Álvarez, prezes Banco Santander, na początku tego miesiąca wyraził frustrację z powodu ceny akcji tego pożyczkodawcy.

David Navarro, zarządzający funduszem akcji w Andbank Wealth Management, uważa, że obecna szansa to „teraz albo nigdy" dla banków w regionie.

– Jeśli nie wpadniemy w recesję, niskie wyceny, rosnące stopy procentowe, dobrze skapitalizowani pożyczkodawcy, z wystarczającą ilością rezerw i dobrymi dywidendami stanowią dobry cel inwestycyjny – mówi Navarro.

Europejski sektor zyska również za sprawą podnoszenia stóp przez EBC. Rozpoczęcie cyklu zacieśniania ma nastąpić już w lipcu. Według analityków Citigroup każdy wzrost o 0,25 pkt proc. oznacza 4-proc. wzrost prognoz zysków dla pożyczkodawców ze strefy euro. Do tych, które mogą odnotować dzięki temu największe korzyści, należą Banco de Sabadell, Commerzbank, Bankinter czy Societe Generale.

Co więcej, oferty przejęć wracają do gry. Bloomberg poinformował w tym miesiącu, że francuski BNP Paribas wyraził zainteresowanie potencjalnym przejęciem holenderskiego konkurenta ABN Amro, ożywiając oczekiwania na falę konsolidacji w sektorze.

Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły w czerwcu o 0,9 proc.
Gospodarka światowa
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka światowa
Malejąca imigracja zmniejsza wzrost amerykańskiego PKB
Gospodarka światowa
Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała