Chiny: Luzowanie daje nadzieję

Zmniejszanie restrykcji pandemicznych w Szanghaju i Hongkongu pozwoli na odbicie gospodarcze. Analitycy lepiej zaczynają też postrzegać chińskie akcje.

Publikacja: 31.05.2022 05:00

Chiny: Luzowanie daje nadzieję

Foto: Bloomberg

Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskał w poniedziałek 2,1 proc., a chiński indeks Shanghai Composite wzrósł o 0,9 proc. Rosły również inne azjatyckie indeksy – na przykład japoński Nikkei 225 zyskał 2,2 proc. Impulsem do zwyżek stało się luzowanie restrykcji covidowych w Szanghaju i Pekinie. Inwestorzy uznali, że gospodarka Chin może mieć już za sobą najgorszą część dekoniunktury związanej z lockdownami pandemicznymi.

Liczba wykrywanych infekcji Covid-19 spadła w ostatnich dniach w Szanghaju i w Pekinie do kilku przypadków dziennie. Władze poinformowały więc, że od środy można już w Szanghaju wracać do normalnej działalności gospodarczej bez ubiegania się o specjalne pozwolenie. Nadal jednak ścisłą kwarantanną w tej metropolii jest objętych około 220 tys. ludzi. W Pekinie od niedzieli będą mogły działać centra handlowe. Do normalnego funkcjonowania wrócił transport publiczny, ale szkoły pozostają zamknięte, a restauracje mogą przyjmować zamówienia tylko na wynos. Do normalnej pracy powracają też fabryki w obu metropoliach. Według doniesień agencji Reutera szanghajskie zakłady Tesli wykorzystują już 70 proc. mocy produkcyjnych sprzed ostatniego lockdownu.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?