Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.05.2022 14:28 Publikacja: 30.05.2022 14:28
Medyna w Susie wpisana jest na listę UNESCO. Wśród zabytków można podziwiać ribat (ufortyfikowaną twierdzę typową dla krajów Maghrebu) i wielki meczet z IX wieku.
Foto: I Sajdak
Dawna kazba (arabska cytadela) wznosi się ponad Susą, a obecnie jest siedzibą Muzeum Archeologicznego ze wspaniałą kolekcją mozaiki. Charakterystyczne dla medyny są bogato zdobione domy z pięknymi drzwiami.
Foto: I Sajdak
Dawne arabskie medyny otoczone murami obronnymi mają swój klimat. Liczni sprzedawcy na bazarach oferują typowe produkty tunezyjskie: harissę, oliwę z oliwek, ceramikę czy olejek jaśminowy.
Foto: I Sajdak
Tunezja próbuje odbudować zaufanie turystów po pandemii oraz atakach terrorystycznych. Ma do zaoferowania nie tylko piękne plaże, liczne zabytki, ale także bogatą infrastrukturę turystyczną w przystępnych cenach.
Foto: I Sajdak
Sidi Bou Said (z lewej) to malownicza miejscowość niedaleko Tunisu, gdzie dominują biało-niebieskie budynki. Zbudowana w stylu andaluzyjskim osada w przeszłości cieszyła się szczególnym powodzeniem wśród artystów. Wiele tunezyjskich placów jest ozdobionych flagami kraju (z prawej).
Foto: I Sajdak
Foto: GG Parkiet
Foto: GG Parkiet
Dopiero co globalna gospodarka zaczęła wygrzebywać się ze skutków pandemii, a pojawił się kolejny „czarny łabędź" – wojna w Ukrainie. Kolejne szoki uwypuklają skutki błędnej polityki gospodarczej, a szkieletów w szafie nie da się już dłużej chować. Sri Lanka, o której niedawno pisałam w „Parkiecie", już zbankrutowała, a krajem targają gwałtowne protesty społeczne. Kolejnym państwem na skraju przepaści jest Tunezja. Wysoki poziom długu zbliżający się do 90 proc. PKB, rosnąca presja inflacyjna, korupcja oraz bezrobocie przekraczające 15 proc. ciążą krajowi z północy Afryki. Odbudowa wiarygodności po ostatnich zmianach politycznych w kraju jest dużym wyzwaniem. A od tego uzależniona jest dalsza pomoc nie tylko Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ale i Unii Europejskiej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas