Z powodu pandemii coraz więcej osób korzysta z usług psychologów i terapeutów. Potencjał w tym biznesie dostrzegają już fundusze inwestycyjne.

W ubiegłym roku dziewięć amerykańskich start-upów specjalizujących się właśnie w dbaniu o zdrowie psychiczne czy oferowaniu teleporad osiągnęło kapitalizację ponad 1 mld dol. Wśród nich są m.in. Cerebral czy BetterUp. Zdaniem ekspertów na atrakcyjność tego rynku wpłynęła przede wszystkim pandemia, przez którą więcej osób zmagało się z samotnością i smutkiem. Jednocześnie wpłynęła ona również na rozwój technologii, m.in. wspomniane teleporady. Wsparciem mają być większe środki przeznaczane na opiekę psychologiczną m.in. przez ubezpieczycieli.

Według World Health Organization w pierwszym roku pandemii liczba zgłaszanych przypadków stanów lękowych czy depresji podskoczyła o 25 proc. Z kolei w USA symptomy depresji dostrzega 33 proc. Amerykanów. Liczba przejmowanych spółek z branży zdrowia psychicznego wzrosła w ubiegłym roku o ponad 35 proc. do 153 transakcji, z czego w 123 zaangażowane były fundusze private equity. W I kwartale doszło do 41 transakcji. gsu