Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Destatis, czyli niemieckie biuro statystyczne, wskazuje, że tak duży spadek eksportu do Rosji był spowodowany przez sankcje, „inne działania ograniczające eksport oraz nieobjęte sankcjami zachowania uczestników rynku". Import z Rosji do Niemiec zmniejszył się natomiast w marcu tylko o 2,4 proc., do 3,6 mld euro. Szczegółowych danych dotyczących struktury marcowego importu z Rosji jeszcze nie opublikowano, ale dotychczas jego znaczną większość stanowiły surowce energetyczne.
W 2021 r. niemiecki eksport do Rosji wyniósł 26,7 mld euro, co plasowało Federację Rosyjską dopiero na 14. miejscu wśród największych rynków eksportowych RFN. Niemcy więcej wówczas eksportowali choćby na Węgry (28,9 mld euro). Rosja znajdowała się w zeszłym roku dopiero na 12. miejscu na liście źródeł importu do Niemiec. Sprowadzono z niej towary warte łącznie 33,1 mld euro, podczas gdy na przykład import z Polski wyniósł 68,8 mld euro (co dawało naszemu krajowi 4. miejsce).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.
Xiaomi to jedyna firma technologiczna, która z powodzeniem zdywersyfikowała działalność, zajmując się produkcją samochodów. Apple próbowało stworzyć samochód przez dekadę i za 10 miliardów dolarów , ale w zeszłym roku się poddało.
Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w maju w porównaniu z kwietniem, podczas gdy analitycy oczekiwali 0-proc. wzrostu. Najbardziej przyczyniły się do tego przemysł motoryzacyjny i produkcja energii.
Wszystkie kraje świata miały czas do 9 lipca na wypracowanie umów handlowych z USA. Prezydent Trump przesunął ten ten termin na 1 sierpnia.
Zohran Mamdani, wygrywając prawybory demokratów w kampanii o fotel burmistrza, awansował z mało znanego, niszowego działacza do polityka o znaczeniu ogólnokrajowym. Potentaci z Wall Street wyraźnie obawiają się jego ewentualnych rządów.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Biały Dom zacznie niebawem wysyłać do różnych krajów na świecie listy zawierające szczegółowe informacje dotyczące wyższych stawek ceł, które mają wejść w życie 1 sierpnia.