Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Narodowy Bank Węgier podniósł we wtorek swoją bazową stopę procentową o 100 pkt baz., do 5,4 proc. Była to już jedenasta z rzędu jej podwyżka i ruch zgodny z prognozami analityków. Wszystko wskazuje na to, że węgierski bank centralny będzie w nadchodzących miesiącach kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej. Analitycy średnio oczekują, że główna stopa procentowa na Węgrzech sięgnie na koniec roku 7,4 proc.
Za dalszymi podwyżkami stóp przemawia przede wszystkim wysoka inflacja. W marcu wyniosła ona 8,5 proc. rok do roku i była najwyższa od 2007 r. Najprawdopodobniej jej poziom byłby jeszcze wyższy, gdyby nie obowiązujące wówczas ograniczenia nałożone przez rząd na ceny kilku kluczowych artykułów spożywczych. Inflacja bazowa, czyli liczona bez uwzględniania cen żywności, paliw i energii, sięgała natomiast w marcu 9,1 proc., co było jej najwyższym poziomem od 21 lat.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej