Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktywność w światowej gospodarce zwiększy się w tym roku o 3,6 proc., po zwyżce o 6,1 proc. w 2021 r. Taki sam ma być kolejny rok. To oznacza, że atak Rosji na Ukrainę obniży globalny PKB w perspektywie dwóch lat o ponad 1 proc. A jego gospodarcze skutki mogą być odczuwalne znacznie dłużej. To wnioski z nowego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Jeszcze w styczniu waszyngtońska instytucja spodziewała się wzrostu globalnego PKB w br. o 4,4 proc., a w 2023 r. o 3,8 proc. Tamten scenariusz sugerował więc, że aktywność w światowej gospodarce w tym i w przyszłym roku zwiększy się łącznie o 8,4 proc. Obecne prognozy zwiastują wzrost PKB w tym samym horyzoncie o 7,3 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.