Słabe punkty rosyjskiej gospodarki

Dotychczas nałożone sankcje szybko nie doprowadzą agresora do bankructwa. Mocno mogą jednak ograniczyć perspektywy rozwoju Rosji. Wielkim problemem będzie dla niej zastąpienie importu zaawansowanych produktów własnymi wytworami.

Publikacja: 05.04.2022 11:12

Po wprowadzeniu sankcji w rosyjskich miastach ustawiały się kolejki przed bankomatami. Wielu zwykłyc

Po wprowadzeniu sankcji w rosyjskich miastach ustawiały się kolejki przed bankomatami. Wielu zwykłych Rosja obawiało się kryzysu bankowego. Jak na razie Zachód nie zadał jednak tamtejszym bankom śmiertelnego ciosu.

Foto: Bloomberg

W ostatnich tygodniach często można się było spotkać z opiniami mówiącymi, że sankcje nałożone dotychczas na Rosję okazały się nieskuteczne. Federacja Rosyjska bowiem nie zbankrutowała. Nadal spłaca zachodnim kapitalistom odsetki od swoich obligacji w obcych walutach i czuje się na tyle pewnie, by żądać zapłaty za ropę i gaz w rublach. Nie nałożono unijnego embarga na surowce energetyczne, co zapewnia jej dopływ pieniędzy do budżetu. Choć rubel w pierwszym tygodniu marca był rekordowo słaby (kurs dochodził do 172 rubli za USD), to jego notowania spadły już w okolice 80 rubli za 1 dolara i wróciły na poziom z końcówki lutego. Czy to oznacza jednak, że Rosja wygrywa wojnę gospodarczą? Skoro zwycięża, to czemu dziesiątki tysięcy lepiej sytuowanych lub bardziej wykształconych Rosjan opuściły w ostatnich tygodniach swój kraj?

Pozostało 91% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają