Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 31.03.2022 08:31 Publikacja: 31.03.2022 05:00
Władimir Potanin
Foto: Bloomberg
Aż czterech spośród pięciu najbogatszych rosyjskich oligarchów nie zostało jeszcze poddanych sankcjom w UE, USA lub Wielkiej Brytanii – wynika z zestawienia przygotowanego przez agencję Bloomberga. Sankcje ominęły m.in. najbogatszego rosyjskiego biznesmena Władimira Potanina, dysponującego majątkiem szacowanym na 27,1 mld USD (na kilka dni przed wojną ocenianym na 30,2 mld USD) i kontrolującego koncern Norilsk Nickel.
Jak dotąd USA wprowadziły sankcje związane z wojną w Ukrainie przeciwko 852 osobom, Wielka Brytania przeciwko 982, a Unia Europejska przeciw 775. Ich listy sankcyjne w dużym stopniu nie pokrywają się ze sobą. Tylko 294 osoby są poddane restrykcjom jednocześnie we wszystkich trzech gospodarkach. Najbogatszą osobą, na które nałożono sankcje (w UE i Wielkiej Brytanii, ale nie w USA), jest Aleksiej Mordaszow, główny akcjonariusz koncernu Siewierstal. Zajmuje on trzecie miejsce wśród obywateli Rosji znajdujących się na liście miliarderów Bloomberga. Jego majątek sięgał tuż przed wojną 28,6 mld USD, a obecnie jest szacowany na 21 mld USD. We Włoszech udało się zająć jego luksusowy jacht Lady M. Najbogatszym oligarchą objętym sankcjami zarówno w USA, jak i w UE oraz w Wielkiej Brytanii, jest Aliszer Usmanow. Kontroluje on grupę Metalloinvest, a jego majątek od wybuchu wojny zmniejszył się z 21,6 mld USD do 18,9 mld USD. We Włoszech zajęto jedną z jego posiadłości, a w Niemczech jacht Dilbar.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas