Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Restrykcje pandemiczne w Hongkongu stały się szczególnie ciężkie podczas fali zakażeń wariantem Omikron. To tętniące niegdyś życiem miasto stało się ponure.
Ostatnie lata były dla Hongkongu fatalne. Miasto będące jednym z głównych globalnych centrów finansowych stało się ofiarą starcia pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem. Propekińskie siły polityczne mocno ograniczyły w nim prawa obywatelskie, wprowadzając m.in. ustawę o bezpieczeństwie narodowym, pozwalającą na ekstradycję obywateli Hongkongu do Chin kontynentalnych. Przeciwko tej ustawie wybuchły w 2019 r. ogromne protesty społeczne, ale nie zdołały powstrzymać erozji swobód. Władze zadały opozycji bolesne ciosy i praktycznie wykluczyły ją z zasiadania w Legislaturze. Ostatnia prodemokratyczna gazeta w mieście została zamknięta w czerwcu 2021 r. Symbolem zaostrzania kursu wobec opozycji stało się też przejęcie w styczniu 2021 r. dowództwa nad chińskim garnizonem w Hongkongu przez generała Peng Jintanga, wcześniej kierującego kampanią „antyterrorystyczną" w Xinjangu. USA, w odpowiedzi na łamanie autonomii Hongkongu, pozbawiły ten Specjalny Region Autonomiczny ChRL wielu przywilejów handlowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej