Jak pandemia i Pekin niszczą azjatyckie centrum biznesowe

Strategia walki z koronawirusem przyjęta przez władze Hongkongu doprowadziła do odcięcia tego miasta od świata. Traci ono swój międzynarodowy charakter. Wielu zagranicznych biznesmenów rozważa przeniesienie swojej działalności z tej metropolii.

Aktualizacja: 01.03.2022 14:23 Publikacja: 01.03.2022 13:00

Restrykcje pandemiczne w Hongkongu stały się szczególnie ciężkie podczas fali zakażeń wariantem Omik

Restrykcje pandemiczne w Hongkongu stały się szczególnie ciężkie podczas fali zakażeń wariantem Omikron. To tętniące niegdyś życiem miasto stało się ponure.

Foto: Bloomberg

Ostatnie lata były dla Hongkongu fatalne. Miasto będące jednym z głównych globalnych centrów finansowych stało się ofiarą starcia pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem. Propekińskie siły polityczne mocno ograniczyły w nim prawa obywatelskie, wprowadzając m.in. ustawę o bezpieczeństwie narodowym, pozwalającą na ekstradycję obywateli Hongkongu do Chin kontynentalnych. Przeciwko tej ustawie wybuchły w 2019 r. ogromne protesty społeczne, ale nie zdołały powstrzymać erozji swobód. Władze zadały opozycji bolesne ciosy i praktycznie wykluczyły ją z zasiadania w Legislaturze. Ostatnia prodemokratyczna gazeta w mieście została zamknięta w czerwcu 2021 r. Symbolem zaostrzania kursu wobec opozycji stało się też przejęcie w styczniu 2021 r. dowództwa nad chińskim garnizonem w Hongkongu przez generała Peng Jintanga, wcześniej kierującego kampanią „antyterrorystyczną" w Xinjangu. USA, w odpowiedzi na łamanie autonomii Hongkongu, pozbawiły ten Specjalny Region Autonomiczny ChRL wielu przywilejów handlowych.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły w czerwcu o 0,9 proc.
Gospodarka światowa
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka światowa
Malejąca imigracja zmniejsza wzrost amerykańskiego PKB
Gospodarka światowa
Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała