Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Producent luksusowych aut Aston Martin wychodzi na prostą. Przychody spółki podskoczyły w ubiegłym roku względem 2020 r. o 79 proc., do 1,1 mld funtów. Z kolei strata netto skurczyła się z 323 mln funtów w 2020 r., do 76,5 mln funtów.
Głównym motorem napędowym wyników okazał się model DBX, który odpowiadał za niemal połowę sprzedanych aut przez firmę w 2021 r. Do poprawy wyników w najbliższych miesiącach przyczyni się obecność marki w wyścigach Formuły 1 oraz zwiększona produkcja. Spółka szacuje, że podskoczy w tym roku o 8 proc., do 6,6 tys. egzemplarzy. W 2025 r. sprzedaż Astona Martina ma wynieść 10 tys. samochodów. GZU
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50 proc. cła na miedź. Cena surowca na rynku amerykańskim sięgnęła więc rekordowo wysokiego poziomu.
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.