Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.02.2022 13:19 Publikacja: 07.02.2022 12:42
Nancy Pelosi, 81-letnia przewodnicząca Izby Reprezentantów, miała w 2020 r. portfel akcji wart 111,4 mln USD. Jej transakcje są uważnie obserwowane przez część inwestorów, którzy traktują je jako ważne wskazówki co do regulacji.
Foto: UPI/Bloomberg
Amerykańscy kongresmeni i senatorowie są postrzegani w rozmaity sposób. Część z nich uchodzi za mężów stanu, część za cwanych karierowiczów, a niektórzy są bohaterami dowcipów. Rzadko kiedy jednak dostrzega się w nich wytrawnych inwestorów giełdowych. To błąd. Potrafią bowiem osiągać stopy zwrotu, które zawstydziłyby fundusze hedgingowe.
Według wyliczeń portalu Unusual Whales członkowie Kongresu w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 22 grudnia 2021 r. przeprowadzili łącznie ponad 3,5 tys. transakcji na giełdach. Kupili akcje warte łącznie 290 mln USD, opcje za 140 mln USD oraz innego rodzaju papiery (np. jednostki uczestnictwa w funduszach) za 124 mln USD. Ponadto zainwestowali 500 tys. USD w kryptowaluty. Te rynkowe transakcje były przeprowadzane przez niezwykle aktywną mniejszość. Aż 430 członków Kongresu powstrzymało się bowiem od handlu w tym okresie. Akcjami handlowało natomiast 105 kongresmenów i senatorów, opcjami sześciu, a kryptowalutami pięciu. Do najaktywniejszych inwestorów należał 46-letni Josh Gottheimer, demokratyczny kongresmen z New Jersey. Tylko w pierwszym kwartale 2021 r. przeprowadził 121 transakcji. Znalazł się w gronie 35 członków Kongresu, którzy w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 22 grudnia 2021 r. osiągnęli lepszą stopę zwrotu niż SPDR S&P 500 ETF, czyli popularny ETF śledzący indeks S&P 500, który w tym okresie wypracował stopę zwrotu wynoszącą 13,6 proc. Tymczasem kongresmeni z obu partii wypracowywali średnio po 14,7 proc., republikańscy senatorowie 13 proc., a senatorowie z Partii Demokratycznej 15,4 proc. Ogólnie więc członkowie Kongresu osiągali całkiem przyzwoite wyniki na rynku. Byli też tacy, którzy wypracowywali na poszczególnych transakcjach stopy zwrotu idące w kilkaset procent.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas