Rumunia zabiega o wsparcie

Rząd przyznał się, że prowadzi rozmowy o pomocy finansowej z międzynarodowymi instytucjami, w tym z MFW

Publikacja: 11.03.2009 07:31

Rumunia zabiega o wsparcie

Foto: GG Parkiet

Rumunia może otrzymać do 20 mld euro pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego – doniósł dziennik „Financial Times”, powołując się na źródła związane z rządem w Bukareszcie. Wstępne porozumienie z międzynarodowymi instytucjami na temat wsparcia finansowego zostało już osiągnięte. W ciągu najbliższych dziesięciu dni do rumuńskiej stolicy przybędą eksperci MFW, Banku Światowego i Komisji Europejskiej. Będą uczestniczyć w opracowaniu szczegółów umowy.

Rumunia będzie więc piątym krajem regionu (po Węgrzech, Ukrainie, Łotwie i Serbii), który otrzyma pomoc finansową od międzynarodowych instytucji. Wsparcie dla Bukaresztu zostanie udzielone prawdopodobnie na podobnych warunkach, jak w przypadku pakietu pomocowego przyznanego jesienią Węgrom.

[srodtytul]Rządowe potwierdzenie[/srodtytul]

„Bank centralny i ministerstwo finansów rozpoczęły wstępne rozmowy z przedstawicielami KE, MFW i innych międzynarodowych instytucji finansowych dotyczące warunków makroekonomicznych i potencjalnych potrzeb w zakresie finansowania” – głosiło oświadczenie rumuńskiego rządu. Również MFW częściowo potwierdził informacje „Financial Times”, ujawniając, że wkrótce do Bukaresztu przybędzie jego delegacja.

W programie stabilizacyjnym mogą też wziąć udział Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny, z tym że ich fundusze byłyby głównie przeznaczone na wspieranie banków oraz małych i średnich firm.

[srodtytul]Potrzebne finansowanie[/srodtytul]

Rząd nie poinformował, jak duże wsparcie chciałby uzyskać od międzynarodowych organizacji. Eugen Radulescu, doradca banku centralnego, szacował w zeszłym miesiącu potrzebną sumę na 10 mld euro.

Prezydent Traian Basescu i premier Emil Boc twierdzili zaś, że rząd będzie szukał możliwości zdobycia za granicą środków finansowych, które posłużyłyby do zmniejszenia deficytu na rachunku obrotów bieżących. Wskazywali przy tym, że kryzys finansowy doprowadził do tego, że państwo może zaciągać pożyczki w obcych bankach na znacznie gorszych warunkach niż wcześniej.

– Potrzebujemy pieniędzy z MFW, ale powinny dać nam one szansę zwiększenia deficytu budżetowego do 4 proc. PKB. Jeżeli będziemy ciąć wydatki w czasie, gdy gospodarka zwalnia, to będziemy mieć głębszą recesję – twierdzi Liviu Voinea, ekonomista z instytutu Grupul de Economie Aplicata.

Rząd nie chce, by deficyt budżetowy przekroczył w tym roku 2 proc. PKB. Rozpoczął już program cięcia wydatków publicznych. Według MFW, Rumunia w tym roku znajdzie się w recesji. W IV kwartale PKB wzrósł jedynie o 2,9 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy, podczas gdy w III kwartale o 9,2 proc.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?