Białoruś otwiera się na inwestorów

Mińsk sprzedaje państwowe spółki i zaprasza do inwestycji w białoruską gospodarkę. To szansa dla polskich firm

Publikacja: 10.06.2010 08:05

Resort gospodarki kierowany przez Waldemara Pawlaka stara się ocieplać stosunki z białoruskimi partn

Resort gospodarki kierowany przez Waldemara Pawlaka stara się ocieplać stosunki z białoruskimi partnerami.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Władze w Mińsku ruszają z prywatyzacją. Na przełomie sierpnia i września na sprzedaż pójdzie pierwszych pięć dużych przedsiębiorstw. Chodzi o Bobrujski Maszinostroitelnyj Zawod (pompy przemysłowe), WołMet (zamki do drzwi), Lidskij Litejno-Mechaniczeskij Zawod (metalurgia), Barchim (środki czystości) oraz Reczickij Tekstil (branża tekstylna). Nie wiadomo, ile rząd białoruski chciałby uzyskać z prywatyzacji tych spółek. Zachęcać do inwestycji na Białorusi mają wyznaczone przez władze firmy zwane agentami inwestycyjnymi.

[srodtytul]Polacy pozyskują inwestorów[/srodtytul]

Wśród nich jest też polska AKJ Capital, która jako pierwsza uzyskała ten status. Czy wieszczy to udział spółek z Polski w białoruskiej prywatyzacji? – Zainteresowanie polskich spółek prywatyzacją białoruskich przedsiębiorstw nie jest duże. Znacznie większe obserwujemy ze strony firm austriackich, niemieckich czy tureckich – zaznacza Jacek Podgórski, dyrektor mińskiego oddziału AKJ Capital. W sumie od 1991 r. nasze przedsiębiorstwa zainwestowały na Białorusi około 270 mln USD, z czego 75 proc. w ostatnich ośmiu latach.

Zwiększyć aktywność polskich firm za wschodnią granicą może postępujące ocieplenie pomiędzy Mińskiem i Warszawą. Wczoraj w stolicy Białorusi odbywało się polsko-białoruskie forum gospodarcze. Patronat nad nim objął wicepremier Waldemar Pawlak. We wtorek w Mińsku byli też przedstawiciele firmy Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator, którzy rozmawiają tam o budowie mostu energetycznego pomiędzy Polską i Białorusią.

[srodtytul]Hokejowe mistrzostwa szansą dla biznesu[/srodtytul]

Ciekawe możliwości stwarza dla naszych firm białoruska stolica. W 2014 r. Mińsk będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie. Teraz jest tam spory deficyt miejsc hotelowych. Miasto już szuka inwestorów w 17 lokalizacjach. Budową hoteli w tym kraju zainteresowany jest m.in. giełdowy Unibep. Z kolei w sąsiedztwie mińskiego lotniska ma powstać centrum gier i hazardu. Kasyna w Mińsku ma notowany na GPW estoński operator Olympic Entertainment. Czy otworzy kolejne w planowanym centrum? Wczoraj władze spółki nie udzieliły nam komentarza w tej kwestii.

Przedstawiciele AKJ Capital zdradzają, że współpracują z kilkunastoma inwestorami z Polski zainteresowanymi Białorusią. – W kilku przypadkach są to prace zaawansowane, których efekty będą dostrzegalne już w tym roku – zapowiada Jacek Podgórski.

Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale