Białoruś otwiera się na inwestorów

Mińsk sprzedaje państwowe spółki i zaprasza do inwestycji w białoruską gospodarkę. To szansa dla polskich firm

Publikacja: 10.06.2010 08:05

Resort gospodarki kierowany przez Waldemara Pawlaka stara się ocieplać stosunki z białoruskimi partn

Resort gospodarki kierowany przez Waldemara Pawlaka stara się ocieplać stosunki z białoruskimi partnerami.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Władze w Mińsku ruszają z prywatyzacją. Na przełomie sierpnia i września na sprzedaż pójdzie pierwszych pięć dużych przedsiębiorstw. Chodzi o Bobrujski Maszinostroitelnyj Zawod (pompy przemysłowe), WołMet (zamki do drzwi), Lidskij Litejno-Mechaniczeskij Zawod (metalurgia), Barchim (środki czystości) oraz Reczickij Tekstil (branża tekstylna). Nie wiadomo, ile rząd białoruski chciałby uzyskać z prywatyzacji tych spółek. Zachęcać do inwestycji na Białorusi mają wyznaczone przez władze firmy zwane agentami inwestycyjnymi.

[srodtytul]Polacy pozyskują inwestorów[/srodtytul]

Wśród nich jest też polska AKJ Capital, która jako pierwsza uzyskała ten status. Czy wieszczy to udział spółek z Polski w białoruskiej prywatyzacji? – Zainteresowanie polskich spółek prywatyzacją białoruskich przedsiębiorstw nie jest duże. Znacznie większe obserwujemy ze strony firm austriackich, niemieckich czy tureckich – zaznacza Jacek Podgórski, dyrektor mińskiego oddziału AKJ Capital. W sumie od 1991 r. nasze przedsiębiorstwa zainwestowały na Białorusi około 270 mln USD, z czego 75 proc. w ostatnich ośmiu latach.

Zwiększyć aktywność polskich firm za wschodnią granicą może postępujące ocieplenie pomiędzy Mińskiem i Warszawą. Wczoraj w stolicy Białorusi odbywało się polsko-białoruskie forum gospodarcze. Patronat nad nim objął wicepremier Waldemar Pawlak. We wtorek w Mińsku byli też przedstawiciele firmy Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator, którzy rozmawiają tam o budowie mostu energetycznego pomiędzy Polską i Białorusią.

[srodtytul]Hokejowe mistrzostwa szansą dla biznesu[/srodtytul]

Ciekawe możliwości stwarza dla naszych firm białoruska stolica. W 2014 r. Mińsk będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie. Teraz jest tam spory deficyt miejsc hotelowych. Miasto już szuka inwestorów w 17 lokalizacjach. Budową hoteli w tym kraju zainteresowany jest m.in. giełdowy Unibep. Z kolei w sąsiedztwie mińskiego lotniska ma powstać centrum gier i hazardu. Kasyna w Mińsku ma notowany na GPW estoński operator Olympic Entertainment. Czy otworzy kolejne w planowanym centrum? Wczoraj władze spółki nie udzieliły nam komentarza w tej kwestii.

Przedstawiciele AKJ Capital zdradzają, że współpracują z kilkunastoma inwestorami z Polski zainteresowanymi Białorusią. – W kilku przypadkach są to prace zaawansowane, których efekty będą dostrzegalne już w tym roku – zapowiada Jacek Podgórski.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?