Czy Nikkei kłamie?

Główny indeks tokijskiej giełdy Nikkei 225 Stock Average od 12 lat tak bardzo nie zależał od jednej spółki, jak dzieje się to obecnie.

Publikacja: 30.04.2013 14:46

Czy Nikkei kłamie?

Foto: Bloomberg

Sprawcą tej anomalii jest firma Fast Retailing, największy w Azji detalista odzieżowy. To właśnie ona jest odpowiedzialna za prawie jedną szóstą zwyżki tego indeksu w ostatnich dwu latach, kiedy zyskał on 49 proc. Udział Fast Retailing w Nikkei 225 wynosi 10 proc. i ma ona prawie dwukrotnie większy wpływ na zmiany tego wskaźnika niż łącznie Toyota Motor, Mitsubishi UFJ Financial Group, Honda Motor, Japan Tobacco i NTT DoCoMo, pięć największych japońskich firm pod względem kapitalizacji rynkowej.

W odróżnieniu od większości indeksów giełdowych,  w przypadku Nikkei 225 decydujący jest kurs akcji, a nie kapitalizacja rynkowa firmy. Indeks ten funkcjonuje już od 62 lat i jest najbardziej popularnym benchmarkiem (punktem odniesienia) przy wycenie instrumentów pochodnych na rynku akcji wartym 4,29 biliona dolarów. 26 kwietnia wartość otwartych pozycji w czerwcowych kontraktach na Nikkei 225 przekraczała 96 miliardów dolarów.

- Nikkei 225 jest zdeformowany – twierdzi Norihiro Fujito, strateg inwestycyjny w Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities,  firmy maklerskiej należącej do największej w Japonii grupy finansowej pod względem wartości rynkowej. Jego zdaniem główny wskaźnik tokijskiej giełdy nie odzwierciedla właściwie sytuacji na tym rynku.

Fast Retailing, operator sieci sklepów Uniqlo, tak bardzo zniekształca indeks, że Mitsubishi UFJ, PineBridge Investment Japan Co. i Bayview Asset Management twierdzą, że nie jest już skutecznym barometrem kondycji rynku

Niektórzy zwracają uwagę, że cena akcji Fast Retailng może też być manipulowana przez graczy zainteresowanych sterowaniem ruchami indeksu. Taką opinię wyraził Makoto Kikuchi, prezes doradzającej funduszom hedgingowym firmy Myojo Asset Management Japan. O takie praktyki podejrzewa  graczy handlujących na własny rachunek oraz domy maklerskie.

W okresie pierwszych czterech miesięcy tego roku Nikkei 225 przez 13 spośród 17 tygodni poruszał się w tym samym kierunku co kurs akcji Fast Retailing. Firma ta znalazła się w tym wskaźniku 26 sierpnia 2005 roku z początkową wagą 2,7 proc., w owym czasie była pod tym względem czwartą spółką.  Od tamtej pory kurs podskoczył  ponad czterokrotnie.

Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami