Turecka giełda w dół z powodu zamieszek

W poniedziałek tureckie indeksy traciły niemal siedem procent, kurs liry spadł do najniższego poziomu od 16 miesięcy, a rentowności obligacji silnie wzrosły w reakcji na antyrządowe zamieszki, które przetoczyły się przez kraj w weekend.

Publikacja: 03.06.2013 16:09

Trzy dni protestów odbiły się na notowaniach tureckiej giełdy. Główny indeks giełdy w Stambule, ISE

Trzy dni protestów odbiły się na notowaniach tureckiej giełdy. Główny indeks giełdy w Stambule, ISE National 100, spadł w poniedziałek o 6,43 proc. na skutek obaw inwestorów przed destabilizującym wpływem demonstracji na turecką gospodarkę.

Foto: AFP

Początkowy protest przeciwko planowanej zabudowie jednego ze stambulskich parków zamienił się w demonstrację przeciwko rządzącej partii AK.

W niedzielę tysiące Turków wyszło na ulicę, a część z nich starła się z policją w Stambule, Ankarze i innych miastach. Siły porządkowe użyły gazu łzawiącego.

Premier Turcji Tayyip Erdogan zaapelował o spokój i podkreślił, aby obywatele nie dali się sprowokować przez "elementy ekstremistyczne".

"Istnieje ryzyko, że (zamieszki) się przedłużą i zintensyfikują - może dojść do eskalacji konfliktu i polaryzacji stanowisk" - powiedział szef analiz rynków wschodzących Standard Bank, Timothy Ash.

Dodał, że słowa premiera nie sugerowały, że może on złagodzić swoje stanowisko, co "nie wróży dobrze".

Trzy dni protestów odbiły się na notowaniach tureckiej giełdy. Główny indeks giełdy w Stambule, ISE National 100, spadł w poniedziałek o 6,43 proc. na skutek obaw inwestorów przed destabilizującym wpływem demonstracji na turecką gospodarkę. Kurs liry znajdował się zaś blisko najniższych poziomów od stycznia 2012 roku.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?