Wespół w zespół pomóc Grecji

Francja i Niemcy chcą działać wspólnie w sprawie pomocy dla Grecji i zależy im na szybkim rozwiązaniu tego problemu - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w trakcie rozmów z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym w Berlinie

Aktualizacja: 25.02.2017 15:56 Publikacja: 17.06.2011 13:27

Angela Merkel i Nicolas Sarkozy

Angela Merkel i Nicolas Sarkozy

Foto: AFP

Krytyczna sytuacja Grecji, która potrzebuje kolejnego finansowego wsparcia, była tematem spotkania przywódców Niemiec i Francji w Berlinie. Francja i Niemcy chcą działać wspólnie w sprawie pomocy dla Grecji i zależy im na szybkim rozwiązaniu tego problemu – oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w trakcie rozmów z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. - Im szybciej znajdziemy rozwiązanie, tym lepiej - powiedziała Merkel. Jak powiedział Sarkozy, w sprawie ratowania euro oba kraje mają "to samo stanowisko i tak samo postępują".

Niemcy chcą, by decyzja o jakimkolwiek zaangażowaniu sektora prywatnego w tej pomocy była podjęta w porozumieniu z Europejskim Bankiem Centralnym, powiedziała w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel. Oboje przywódcy powiedzieli, że udział sektora prywatnego w pomocy dla Grecji musi podlegać zasadzie dobrowolności.

- Chcielibyśmy, żeby w pomocy dla Grecji dobrowolnie wzięli udział jej prywatni wierzyciele. Podkreślam, że nie ma podstaw prawnych do narzucenia takiego obowiązku. Oczekujemy od prywatnych wierzycieli, że wypracują w tej sprawie wspólne stanowisko z Europejskim Bankiem Centralnym i nie będą się sprzeczać z EBC - mówiła kanclerz Merkel, najwyraźniej starając się uspokajać rynki.

- Sensowne jest wprowadzenie wierzycieli prywatnych do tego przedsięwzięcia (pakietu pomocowego dla Grecji). To warunek przedłużenia szans dla Grecji - powiedział dziennikarzom Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego. Dodał, że udział w pakietach ratunkowych strefy euro jest obowiązkiem strefy euro. - Czyli 17 krajów. Natomiast każdy gest solidarności ze strony Polski, zwłaszcza, jeżeli niektóre kraje strefy euro nie okazują tej solidarności, która jest ich obowiązkiem, buduje wizerunek kraju zaangażowanego w projekt europejski, ale także kraju, który jest głównym beneficjentem tego, co się nazywa budżetem europejskim. Czyli solidarności idącej przez budżet europejski - zaznaczył. Przypomniał, że minister finansów Jacek Rostowski deklarował "skromny, na miarę naszych możliwości udział w rozmaitych gestach finansowej solidarności". - Nie wiem, jak to wygląda w przypadku pakietu greckiego - dodał.

[srodtytul] Polska pomoże[/srodtytul]

Polska udzieli Grecji gwarancji finansowych w wysokości 250 mln euro w ramach mechanizmu unijnego, który dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej - poinformował w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że nic nie wskazuje, aby gwarancje miały być użyte i, że nie będą miały wpływu na polskie finanse publiczne.

- Polska będzie uczestniczyła w systemie gwarancji, tak jak każdy inny kraj UE, zależy to od naszego udziału w europejskim PKB. Te gwarancje są ostatnim aktem w trzy stopniowym mechanizmie, ciągle mało prawdopodobnym. Mówimy o gwarancjach, a nie o gotówce, w wysokości 250 mln euro - powiedział premier na konferencji.

- Na razie nic wskazuje na to, aby te pieniądze musiały być użyte. To jest wyraz europejskiej solidarności dla każdego kraju, który jest w kłopotach. Jest to zobowiązanie każdego kraju członkowskiego, opisane w przepisami unijnymi. Nie będziemy blokować zgody UE na stosowanie tego mechanizmu - dodał.

Premier podkreślił również, że tego typu działania nie mają większego znaczenie z punktu widzenia finansów publicznych.

- Nie będą miały wpływu na kondycję naszych finansów publicznych - powiedział Tusk.

Grecja w ubiegłym roku otrzymała pakiet pomocy w wysokości 110 miliardów euro. Niemiecka prasa donosi, iż Grecja może potrzebować nawet 120 mld euro pomocy.

Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec