Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ta polityczna niepewność może wkrótce znów o sobie przypomnieć. W niedzielę odbędą się wybory parlamentarne, a sondaże wskazują, że budowa koalicji rządzącej może być bardzo trudna.
Piątkowe sondaże dawały po 28 proc. poparcia rządzącej lewicowej partii Syriza i głównego stronnictwa opozycyjnego, centroprawicowej Nowej Demokracji. Ta partia, która choćby minimalnie zdobędzie prowadzenie, otrzyma bonusowo 50 mandatów w parlamencie, ale jeśli będzie to Syriza, trudno będzie jej znaleźć koalicjanta. Trzecią partią w sondażach jest neonazistowski Złoty Świt (6,5 proc.), socjaldemokratyczna partia Pasok ma blisko 6 proc., Komunistyczna Partia Grecji oraz centrowa Potami mają w sondażach po 5 proc. poparcia, Ludowa Jedność (rozłamowcy z Syrizy, którzy chcą Grexitu) 3,5 proc., a Unia Centrystów 3 proc. Obecny koalicjant Syrizy, nacjonalistyczna partia Niezależni Grecy może liczyć na 2,5 proc. głosów, co nie da jej miejsca w parlamencie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.
Xiaomi to jedyna firma technologiczna, która z powodzeniem zdywersyfikowała działalność, zajmując się produkcją samochodów. Apple próbowało stworzyć samochód przez dekadę i za 10 miliardów dolarów , ale w zeszłym roku się poddało.
Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w maju w porównaniu z kwietniem, podczas gdy analitycy oczekiwali 0-proc. wzrostu. Najbardziej przyczyniły się do tego przemysł motoryzacyjny i produkcja energii.
Wszystkie kraje świata miały czas do 9 lipca na wypracowanie umów handlowych z USA. Prezydent Trump przesunął ten ten termin na 1 sierpnia.