Pułapki wiodącej walutowej strategii

Polityka storpedowała rajd walut wschodzących. Na długo?

Publikacja: 25.08.2016 10:45

Pułapki wiodącej walutowej strategii

Foto: Bloomberg

Traderzy operujący na rynkach walutowych po raz kolejny przekonali się jakie niebezpieczeństwo czyha na polujących na wysokie rentowności.

Wzrost ryzyka politycznego na rynkach wschodzących osłabił tamtejsze waluty i zdołował stopy zwrotu z transakcji typu carry trade, polegających na lokowaniu pieniędzy pożyczonych na rynku o względnie niskim koszcie kredytu i inwestowaniu tam gdzie stopy procentowe są wyższe i można uzyskać wyższy zwrot.  Z najwyższego poziomu w tym roku zjechał on o połowę.

Wzrost napięcia politycznego w Republice Południowej Afryki z powodu konfliktu prezydenta z ministrem finansów sprawił, że opłacalność transakcji carry trade tamtejszym randem, który w tym kwartale był najlepszą walutą w relacji do dolara amerykańskiego, spadła z 10 proc. do 5 proc.

To dodatkowy cios, gdyż  inwestorów do tego rodzaju strategii zniechęcała  już perspektywa piątkowego wystąpienia Janet Yellen, szefowej amerykańskiego banku centralnego podczas konferencji Fedu w Jackson Hole w stanie Wyoming. Jej komentarz może okazać się kolejnym ciosem dla inwestorów stosujących carry trade.

- Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, iż waluty państw wschodzących są zmiennymi aktywami i są podatne na duże zmiany kursów  w krótkim okresie – wskazuje Steve Hooker, dyrektor zarządzający w  Newfleet Asset Management LLC, firmy mającej w zarządzaniu aktywa o wartości 11,5 miliarda dolarów. Podkreśla, że ryzyka politycznego nigdy nie wolno wykluczyć, kiedy operuje się na rynkach wschodzących. – Rajd walut wchodzących jest zagrożony – ostrzega.

Newfleet do niskiego poziomu ograniczył ekspozycję na emerging markets, gdzie zwykle inwestuje do 10 proc. aktywów. Hooker wskazuje na możliwość wzrostu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w tym roku po serii jastrzębich wystąpień członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) amerykańskiego banku centralnego.

Indeks transakcji carry trades obliczany przez UBS Group  spadł o około 2 proc. od rocznego szczytu z 10 sierpnia.

Inwestorzy zniechęceni ujemnymi stopami procentowymi i rentownościami obligacji czołowych gospodarek coraz więcej pieniędzy angażują na rynkach wschodzących, a do funduszy ETF tam inwestujących w okresie 12 tygodni napłynęło 18,5 miliarda dolarów. Jednakże zmienność kursów  walut rosnąca z najniższego poziomu w tym roku może skonsumować różnice w rentowności z której korzystają strategie Carry trade. Wskaźnik  JPMorgan Chase & Co. mierzący zmienność kursów walut w skali globalnej w środę osiągnął najwyższy poziom w ciągu miesiąca.

Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale