- W krótkim terminie nie oczekujemy, iż na wzrost gospodarczy w USA wpływ będzie miała obniżona niepewność w wyniku wygranej Trumpa. Oczekujemy, że gospodarka USA będzie rosnąć w tempie ok. 2 proc. - ocenili ekonomiści Danske Banku. Ich zdaniem w średnim oraz długim terminie niepewność w gospodarce USA wzrośnie, a negatywne efekty wzrostu protekcjonizmu i zacieśnienie polityki imigracyjnej będą dominować nad pozytywnymi efektami zmniejszenia regulacji, niższych podatków i wzrostu wydatków na infrastrukturę. Danske Bank oczekuje zmiany na stanowisku prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej po wygranej Trumpa. - Oczekujemy, iż Trump zmieni Janet Yellen na stanowisku prezesa Fed w 2018 r. (po upływie jej pierwszej kadencji – red.). Byłoby to z historycznego punktu widzenia niezwykłe. Ciągle oczekujemy, iż Fed podwyższy stopy na grudniowym posiedzeniu. Spodziewamy się również, że rynki finansowe dojdą do siebie przed grudniowym posiedzeniem Fed, a w krótkim terminie wybory w USA nie będą miały wpływu na wskaźniki zaufania. Naszym zdaniem Fed podniesie stopy procentowe dwukrotnie w 2017 r. - w czerwcu i grudniu, by przeciwdziałać stymulusowi fiskalnemu w 2018 r. – wskazują eksperci Danske Banku.
Analitycy Capital Economics oczekują, że Trump zacznie określać Chiny jako kraj, który manipuluje swoją walutą oraz, że wniesie on do WTO liczne sprawy przeciwko Chinom. - Kwestie taryf są następne w kolejce, ale nie będą pierwszym obiektem zainteresowania nowej administracji. Cokolwiek się jednak stanie umowy TPP oraz TIPP „są martwe – twierdzą przedstawiciele Capital Economics. Ich zdaniem, mimo iż Trump postulował w trakcie kampanii renegocjację umowy NAFTA, to nawet po zdobyciu przez Republikanów większości w Senacie i Izbie Reprezentantów ciężko jest na tę chwilę określić, jak rewizja NAFTA miałaby wyglądać. Dodali, iż prezydent USA posiada prerogatywę jednostronnego wycofania kraju z NAFTA i należy obserwować tę kwestę w najbliższych tygodniach.
- Łatwo powiedzieć, że zwycięstwo Trumpa jest istotnym negatywnym czynnikiem dla gospodarki światowej, jednak ostateczna wygrana Trumpa zwiększy prawdopodobieństwo zarówno negatywnych, jak i pozytywnych prognoz dla gospodarki USA. Geopolityczne konsekwencje decyzji Amerykanów są trudne do wyobrażenia w chwili obecnej – piszą analitycy Deutsche Banku. - Emerging markets są narażone na ryzyko, gdyż interesy USA będą w tej chwili dominujące. Umowy handlowe mogą zostać zerwane. Co ciekawe, Trump w trakcie kampanii powiedział, że umowa handlowa z Wlk. Brytanią będzie priorytetowa – dodano.