Jaką część obietnic da się spełnić

Aktualizacja: 06.02.2017 13:54 Publikacja: 10.11.2016 05:00

Departament Stanu miałby oficjalnie uznać ChRL za kraj manipulujący kursem własnej waluty, a gdyby Chiny nie chciały pójść na ustępstwa wobec USA, produkty z Państwa Środka miałyby zostać obłożone karnym cłem wynoszącym 45 proc. Silnie uderzyłoby to w zwalniającą chińską gospodarkę. Czy jednak rzeczywiście administracja Trumpa zdecydowałaby się na zadanie takiego ciosu? Problemem mogłyby być obowiązujące oba kraje zasady WTO, ale można uznać groźbę nałożenia karnych ceł za narzędzie mające skłonić Chiny do negocjacji z Waszyngtonem.

Obietnica renegocjacji układu NAFTA (o wolnym handlu między USA, Kanadą i Meksykiem) wydaje się realna. Meksyk znajduje się na wyraźnie słabszej pozycji w ewentualnej wojnie handlowej z USA, więc mógłby być skłonny do ustępstw, a nawet zgodzić się na częściowe sfinansowanie muru mającego chronić południową granicę USA przed nielegalną imigracją. Trump może zaś łatwo przedstawić nawet drobne ustępstwa Meksyku jako swoje wielkie zwycięstwo.

Obietnica wycofania się USA z umów o wolnym handlu TPP (z krajami regionu Azji Wschodniej i Pacyfiku) oraz TTIP (z UE) wydaje się bardzo łatwa do spełnienia. Zwłaszcza że umowy te budzą wielkie kontrowersje poza USA. Negocjacje w sprawie TTIP załamały się kilka miesięcy temu, głównie z powodu oporu Europejczyków.

Pomysł specjalnego opodatkowania firm, które przeniosły miejsca pracy z USA za granicę i korzystając z umów o wolnym handlu, wysyłają produkowane tam rzeczy na rynek amerykański, jest możliwy do zrealizowania, choć na pewno wzbudzi opór wielu grup interesów. Zapewne nie będzie go chciała poprzeć część kongresmenów i senatorów z obu partii.

Problemem może być wywiązanie się z obietnicy Trumpa dotyczącej wzrostu wydatków na infrastrukturę. Można się spodziewać, że wielu republikanów, a szczególnie fiskalnych konserwatystów z ruchu Tea Party, będzie się opierało przed powiększaniem deficytu budżetowego. Rynkowy guru Marc Faber prognozuje, że dług publiczny USA już po ośmiu tygodniach rządów Trumpa przekroczy 20 bln USD (obecnie wynosi 19,8 bln USD).

Bardzo prawdopodobne jest natomiast, że Kongres zgodzi się na obiecywaną przez Trumpa obniżkę podatków dla amerykańskich spółek oraz klasy średniej. Takie postulaty były zwykle dobrze przyjmowane przez Partię Republikańską.

Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły w czerwcu o 0,9 proc.