Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.09.2019 05:44 Publikacja: 11.09.2019 05:44
Kristalina Georgieva (z lewej) zastąpi Christine Lagarde
Foto: Bloomberg
Wszystko zatem przemawia za tym, że to Kristalina Georgieva zastąpi Christine Lagarde i zostanie dyrektorem wykonawczym MFW. Zarząd tej instytucji poinformował właśnie w Waszyngtonie, że jest ona jedyną kandydatką do zajęcia tego stanowiska. Georgieva, 66-letnia Bułgarka, która od początku 2017 r. jest szefową Banku Światowego, musi jeszcze przejść przez rozmowy kwalifikacyjne prowadzone przez dyrektorów MFW, zanim uzyska ich ostateczną aprobatę. Ale przy braku innych kandydatów jej zwycięstwo w ubieganiu się o to stanowisko jest w zasadzie zagwarantowane, jeśli w ostatniej chwili nie pojawią się jakieś niespodzianki. Fundusz chce do początku października zakończyć wszelkie procedury związane z powołaniem nowej szefowej, tak by zdążyć przed dorocznym zgromadzeniem MFW.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas