Hongkong rezygnuje z oferty dla LSE

Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX), operator giełdy w Hongkongu, wycofał ofertę zakupu London Stock Exchange opiewającą na 29,6 mld funtów (36,4 mld USD).

Publikacja: 09.10.2019 07:00

London Stock Exchange podeszła sceptycznie do oferty operatora giełdy w Hongkongu.

London Stock Exchange podeszła sceptycznie do oferty operatora giełdy w Hongkongu.

Foto: Shutterstock

 

Wycofanie tej oferty nie jest dużym zaskoczeniem. Spotkała się ona bowiem z bardzo dużym sceptycyzmem zarządu LSE (m.in. dlatego, że jednym z jej warunków było wycofanie się przez LSE z wartej 27 mld dolarów transakcji zakupu spółki Refinitiv). Było też poważne niebezpieczeństwo, że zakup LSE przez operatora giełdy w Hongkongu wzbudzi poważne zastrzeżenia regulatorów. Don Robert, przewodniczący LSE, wyrażał wątpliwości, czy do zaakceptowania byłyby bliskie związki HKEX z rządem Hongkongu. Rząd tego specjalnego regionu autonomicznego ChRL jest głównym udziałowcem operatora giełdy w Hongkongu i wyznacza blisko połowę jego zarządu.

„HKEX jest rozczarowana, że nie mogła zaangażować się w rozmowy z LSE w sprawie zrealizowania swojej wizji" – mówi komunikat HKEX. W oświadczeniu podkreślono, że idea związku giełd w Londynie i Hongkongu ma duży sens.

Akcje HKEX zyskiwały jednak 2,7 proc., gdy pojawił się komunikat o wycofaniu się z oferty kupna londyńskiej giełdy. Papiery LSE traciły natomiast w ciągu wtorkowej sesji nawet 6,5 proc.

– Ta cała oferta była farsą. Kiedy HKEX ją ogłosiła, myślałem, że prowadziła wcześniej rozmowy z LSE oraz z jej regulatorami. Okazało się jednak, że z nimi nie rozmawiała. Teraz HKEX musi się odnieść do zagrożeń związanych ze stagnacją wzrostu biznesowego – powiedział agencji Bloomberg Christopher Cheung, prawnik z Hongkongu będący jednym z akcjonariuszy HKEX.

Nawet gdy zarząd LSE negatywnie wypowiedział się na temat fuzji z HKEX, giełda z Hongkongu szukała możliwości przeprowadzenia tej transakcji. Przedstawiciele HKEX spotykali się w Nowym Jorku z akcjonariuszami LSE, a jednocześnie szukali możliwości pożyczenia 8 mld funtów na tę transakcję. Fiasko tych starań uznano za porażkę Charlesa Li, prezesa HKEX.

„Skomplikowany krajobraz regulacyjny, techniczny i technologiczny, w którym operujemy, oznacza, że jesteśmy pewnie skoncentrowani na naszych ambicjach, jednocześnie utrzymując elastyczność w naszym podejściu. (...) Wiemy, że niektórych rzeczy nie zrealizujemy w takim tempie, w jakim byśmy chcieli, a niektórych nie zrealizujemy w ogóle. Naszym celem jest nadal iść do przodu, wzmacniając rolę HKEX oraz budując siłę Hongkongu jako centrum finansowego" – napisał we wtorek Li na swoim blogu. HK

Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec