Kulisy działania globalnej siatki insiderów. Pierwszy Amerykanin osądzony

Syn członka rady nadzorczej firmy farmaceutycznej został uznany winnym przekazania przyjacielowi uzyskanych od ojca poufnych informacji dotyczących tej spółki.

Publikacja: 16.01.2020 12:55

Kulisy działania globalnej siatki insiderów. Pierwszy Amerykanin osądzony

Foto: Adobestock

Telemaque Lavidas jest pierwszym Amerykaninem osądzonym w związku działalnością globalnej siatki insiderów, która zarobiła dziesiątki milionów dolarów na poufnych informacjach od korporacyjnych insiderów i bankowców inwestycyjnych.

Wprawdzie, jak zastrzega Bloomberg, Lavidas odgrywał w tej siatce małą rolę, ale jego proces rzuca światło w jaki sposób skorumpowany  szwajcarski trader i inni wykorzystywali kontakty na trzech kontynentach by zarobić na informacjach mających wpływ na notowania giełdowe.

Lavidas został uznany za winnego w przypadku  wszystkich siedmiu zarzutów. Ława przysięgłych uznała, że uzyskane od ojca poufne informacje o spółce Ariad Pharmaceuticals  przekazał on Georgiosowi Nikasowi, greckiemu biznesmenowi działającemu na rynku nieruchomości  i restauracyjnym, który według prokuratury na insidingu zarobił 4,7 miliona dolarów. W ramach rewanżu żona Nikasa zainwestowała 500 tys. dolarów w startup  Lavidasa.

Wyrok w sprawie Lavidasa zapadnie 17 kwietnia. Grozi mu nawet osiem lat więzienia.

Głównym świadkiem oskarżenia w procesie Lavidasa był Marc Demane Debih, były szwajcarski trader, który poszedł na współpracę z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Szwajcar wcześniej przyznał się  do 38 zarzutów  i zgodził się zapłacić 49 milionów dolarów kary. Dzięki poufnym informacjom  miał zarobić około 70 milionów dolarów.

7 stycznia do udziału w zmowie  przyznał  się Bryan  Cohen, były bankowiec inwestycyjny w Goldman Sachs, oskarżony o przekazywanie poufnych informacji Debihowi.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?