Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.01.2020 13:37 Publikacja: 27.01.2020 13:37
Rosyjski prezydent Władimir Putin na spotkaniu z nowym premierem Michaiłem Miszustinem. Szef rządu Federacji Rosyjskiej ma za zadanie znaleźć dodatkowe pieniądze na wydatki socjalne, tak by za bardzo nie obciążać budżetu. W jego nominacji może jednak chodzić również o to, by cała rosyjska administracja zaczęła działać tak jak służby podatkowe.
Foto: AFP
Gdy w 1999 r. Władimir Putin został wyznaczony na premiera, a później na następcę prezydenta Borysa Jelcyna, wielu komentatorów było totalnie zaskoczonych. Putin był wówczas uznawany za „człowieka znikąd", a tylko eksperci mogli go kojarzyć jako szefa rosyjskiego kontrwywiadu FSB. Gdy w grudniu 2007 r. Putin ogłosił Rosji i światu, że Dmitrij Miedwiediew będzie jego następcą, również spotkało się to z powszechnym zaskoczeniem. Miedwiediew był wcześniej przecież jedynie „biurokratą z drugiego szeregu". Owszem, był jednym z wicepremierów i członkiem rady dyrektorów Gazpromu, ale wyróżniał się jedynie bezbarwnością. Choć od razu wielu „ekspertów" od Rosji uznało wyznaczenie Miedwiediewa jako przejaw „liberalizacji", to Putin traktował ten ruch kadrowy jako wybieg pozwalający mu ominąć przepisy o limicie liczby kadencji prezydenckich. Gdy Miedwiediew odgrywał rolę prezydenta, Putin sprawował władzę jako premier, aż w 2012 r. znów został prezydentem (wywołując szok wśród rosyjskiej opozycji i zagranicznych liberałów wierzących w „reset" relacji z Rosją), a Miedwiediewa uczynił premierem. Później umacniał władzę, zmieniając konstytucję, przesuwając koniec swojej czwartej kadencji na 2024 r. Wszyscy się jednak zastanawiali, kto będzie jego następcą. Putin ponownie więc wszystkich zaskoczył, ogłaszając, że od 2024 r. znów będzie funkcjonował limit kadencji, a część władzy zostanie przesunięta z administracji prezydenckiej do parlamentu. „Jakimi idiotami (lub oszustami) są wszyscy ci, którzy mówili, że Putin odejdzie w 2024 r." – napisał Aleksiej Nawalny, jeden z liderów rosyjskiej opozycji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas