Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.02.2020 11:06 Publikacja: 08.02.2020 11:06
W spektakularnych protestach przeciwko reformie emerytalnej we Francji brali udział m.in. strażacy.
Foto: Bertrand GUAY/AFP
Prezydent Francji Emmanuel Macron z pewnością ma dużo pracy do wykonania. Sondaże mówią, że o ile na początku prezydentury pozytywnie go oceniało nawet 66 proc. Francuzów, o tyle w styczniu 2020 r. dobre zdanie o nim miało 25–40 proc., a negatywne 60–73 proc. Demonstracje ruchu „żółtych kamizelek", które sprowokował pod koniec 2018 r. swoimi planami podwyżek podatków paliwowych już co prawda mocno osłabły, ale w grudniu i styczniu przez Francję przetaczała się wielka fala strajków w proteście przeciwko planowanej reformie emerytalnej. Reforma ta przewiduje, że 42 istniejące systemy emerytalne zostaną połączone w jeden państwowy. Jej założenia wyglądają na pierwszy rzut na słuszne, ale w praktyce wywołują duże niezadowolenie wielu grup zawodowych, które czują się pokrzywdzone planowanymi zmianami. W ostatnich tygodniach można było więc zobaczyć, jak francuscy prawnicy demonstracyjnie rzucają swoimi togami (i są później siłą wyprowadzani z okupowanych budynków sądów przez policję), jak policjanci strzelają do protestujących strażaków, a elektrycy w proteście wyłączają prąd w całych dzielnicach. Strajki nie tylko tworzą obraz chaosu we Francji. Przyczyniły się one również do spadku PKB w czwartym kwartale o 0,1 proc. kw./kw. Jeśli pierwszy kwartał 2020 r. również będzie ujemny, to Francja wejdzie w techniczną recesję. Sytuacja nie wygląda więc dobrze. Czy jednak jest ona rzeczywiście tak zła, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas