– Nie zdziwiłbym się, gdyby w ciągu najbliższych kilku miesięcy Fed obniżył stopy do zera – stwierdził David Kelly, główny globalny strateg w JPMorgan Funds. Nie jest to pierwszy sygnał wśród specjalistów sugerujący taki scenariusz. Analitycy z holenderskiego banku Rabobank jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa sugerowali, że bank centralny będzie musiał obniżyć stopy procentowe aż do zera przed końcem 2020 r. Argumentem było m.in. spadające temp wzrostu światowej gospodarki. Teraz analitycy banku spodziewają się szybszych reakcji Fedu. – Będą musieli obniżyć stopy do zera nawet szybciej, niż się spodziewaliśmy. W gospodarce były już „pęknięcia". Koronawirus tylko je powiększa – powiedział w rozmowie z CNN Business Philip Marey, starszy strateg ds. rynku amerykańskiego w Rabobanku.
Obecnie widmo spowolnienia gospodarczego zarówno w USA jak i na świecie jest jeszcze bardziej realne. Analitycy z JP Morgan na podstawie obserwacji rynkowych obliczyli, że inwestorzy z 90-proc. prawdopodobieństwem spodziewają się recesji w USA. Koronawirus paraliżuje największe gospodarki, a liczba zarażonych w Stanach stale rośnie. Właśnie dlatego Fed zaskoczył we wtorek inwestorów nadzwyczajnym cięciem stóp procentowych o 0,5 pkt proc., do przedziału 1-1,25 proc. W przeszłości amerykański bank centralny decydował się na takie rozwiązanie w przypadku takich katastrof jak ataki terrorystyczne z 11 września, upadek Lehman Brothers czy pęknięcie bańki internetowej.
Wszystko to podkreśla, że sytuacja jest niepokojąca i rodzą się spekulacje, że Fed może pójść w ślady swoich odpowiedników w Europie i Japonii, ustanawiając ujemne stopy procentowe. Nawet sam Donald Trump nawoływał do obniżki stóp nawet do ujemnego zakresu. – Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy procentowe do ZERA lub niżej – pisał na Twitterze prezydent USA.
Ale Fed może nie być w stanie w pojedynkę złagodzić szkód, jakie koronawirus wyrządzi w największej gospodarce świata. Coraz częściej wzywa się Kongres do podjęcia działań w celu zapobieżenia recesji. Przykładowo Donald Trump wezwał Demokratów w Izbie do wprowadzenia rocznej obniżki podatków od wynagrodzeń.
Z kolei Joe Brusuelas, główny ekonomista w firmie consultingowej RSM, powiedział, że w przypadku spowolnienia gospodarczego rząd powinien stworzyć specjalny instrument pożyczkowy, który zapewniłby finansowanie bezpośrednio małym i średnim przedsiębiorstwom. Celem byłoby zminimalizowanie zwolnień i bankructw.