„Od początku kryzysu Covid-19, giełdy pod względem operacyjnym działają sprawnie, wdrażając plany zachowania ciągłości działania zgodnie z odpowiednimi regulacjami. Rynki są nadal otwarte dla wszystkich uczestników i sprawnie funkcjonują w obecnych skrajnych warunkach rynkowych. Plany zachowania ciągłości funkcjonowania zapewniają sprawność operacyjną, również w ramach procedur „pracy z domu", i są realizowane w ścisłej współpracy z organami nadzoru" – podkreśla Europejska Federacja Giełdy, której członkiem jest również GPW.
„Dla giełd jako podmiotów podlegających ścisłym regulacjom, sprawność operacyjna nie jest kwestią wyboru, lecz wymogiem i zobowiązaniem. Giełdy są na bieżąco nadzorowane w celu zapewnienia ich sprawności i wiarygodności z perspektywy szerokiej gamy scenariuszy, w tym również scenariusza pandemii. Mechanizmy kontrolne i różnorodne systemy bezpieczeństwa, w tym limity, których przekroczenie powoduje zawieszenie obrotów, działają w zwykłym trybie w odpowiednio elastyczny sposób uwzględniający potrzeby rynków „ – dodano.
Jak giełdy mają zapewnić stabilne otoczenie i ochronę inwestorów? „W okresie wyższej zmienności niepewności, przy wprowadzeniu procedur nadzwyczajnych, system musi funkcjonować w sposób spójny. W związku z tym nie należy zmieniać zasad operacyjnych, jak harmonogram sesji" – czytamy w komunikacie FESE. Mowa jest także o zapewnieniu wdrożenia sprawnych planów awaryjnych. „Zaniedbanie tego obowiązku mogłoby poważnie zakłócić prawidłowe funkcjonowanie rynków pod względem przejrzystości, ochrony inwestorów i stabilności rynku. Wymaga to zachowania przez wszystkich uczestników rynku najwyższych standardów gwarantujących wprowadzenie odpowiednich, sprawnych planów w okresie kryzysu. Giełdy w tych pracach zapewniają wszelkie możliwe wsparcie" – wskazuje Federacja. Podkreśla ona również, że istotne jest wsparcie organów nadzoru. „Istotne znaczenie mają podejmowane przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) i krajowe organy nadzoru działania mające zapewnić wprowadzenie kompleksowych planów awaryjnych oraz sprawnych rozwiązań informatycznych. Jest to niezbędne w celu realizacji usług i jednoczesnego spełnienia zobowiązań prawnych" – podkreśla FESE.