Banki centralne skupują na potęgę

Amerykańska Rezerwa Federalna w ubiegłym tygodniu skupowała z rynku obligacje o wartości 41 mld USD dziennie. Inne banki centralne również nie zwalniają tempa. W marcu zakupy były pięć razy większe niż poprzedni rekord z 2009 r.

Publikacja: 21.04.2020 12:17

Banki centralne skupują na potęgę

Foto: AFP

Przypomnijmy, że w marcu Fed ogłosił po raz pierwszy w historii pozbawiony limitów program QE. Banki centralne z całego świata również zdecydowały się na uruchomienie ogromnych programów skupu. Nie odstaje od nich NBP, który odkupił w ostatnich tygodniach obligacje Skarbu Państwa za ponad 50 mld zł.

– Wszyscy zmierzają w tym samym kierunku. W pewnym momencie niekonwencjonalne luzowanie ilościowe przestaje być niekonwencjonalne – ocenia Aditya Bhave, ekonomistka w Bank of America.

Według analityków Bloomberg Economics banki centralne z grupy G-7 zakupiły w marcu aktywa finansowe o łącznej wartości 1,4 bln USD. Kwota ta jest pięć razy większa od poprzedniego rekordu, ustanowionego w kwietniu 2009 r.

Analitycy z Morgan Stanley szacują, że Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny, Bank Japonii i Bank Anglii powiększą swoje bilanse łącznie o 6,8 bln USD do czasu, gdy sytuacja związana z koronawirusem nie zostanie opanowana.

– Kwoty zakupionych aktywów są ogromne, a to tylko pokazuje, ile wsparcia jest potrzebne w czasie, gdy gospodarka jest zamknięta – powiedział Torsten Slok, główny ekonomista Deutsche Bank. Dodaje on, że wystarczy spojrzeć na czas, jaki gospodarki potrzebowały na powrót na drogę wzrostu po ostatnim kryzysie finansowym, a obecnie sytuacja jest poważniejsza, dlatego programy QE są przeprowadzane na kilkukrotnie większą skalę.

W wyniku prowadzonych działań bilanse banków centralnych rozrastają się do ogromnych rozmiarów. Bilans Fedu wynosi obecnie 6,4 bln USD, co stanowi około 30 proc. PKB Stanów Zjednoczonych. Z kolei bilans EBC wynosi około 39 proc. gospodarki strefy euro. Przykład Japonii pokazuje jednak, że wartości te mogą przekraczać PKB kraju.

Bank Japonii jest światowym pionierem programów skupu, bowiem uruchomił pierwszy QE w 2001 r. po pęknięciu bańki na rynku akcji. Od tego czasu w wyniku zakupów papierów wartościowych jego bilans wzrósł do 604 bln jenów (5,6 bln USD), czyli około 110 proc. PKB.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?