Plan zakłada budowę pierwszego w Europe Środkowo-Wschodniej i Polsce regionu data center firmy oraz rozbudowane programy podnoszenia kompetencji z zakresu przetwarzania w chmurze. Ma z nich skorzystać około 150 tys. polskich pracowników, partnerów Microsoftu i studentów. Jednocześnie firmy Microsoft i Operator Chmury Krajowej podpisały porozumienie o współpracy.
- To prywatno-publiczne partnerstwo z Chmurą Krajową postawi Polskę w roli globalnego gracza na rynku cyfrowym. Na data center będzie składała się najnowocześniejsza technologia chmurowa, która z pewnością będzie spełniała najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa oraz będzie gotowa na 5G – skomentowała na dzisiejszej wideokonferencji Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Z kolei Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju podkreślał, że współpraca strategiczna pomiędzy Chmurą Krajową a Microsoftem oznacza przyspieszenie cyfryzacji polskiej gospodarki. A to szansa dla małych i średnich firm, które dzisiaj w niewielkim stopniu korzystają z usług chmury obliczeniowej.
- Jest to dla nich możliwość zwiększenia ich konkurencyjności, na łatwiejsze przyspieszenie wzrostu i rozwoju na nowych rynkach. Inwestycja Microsoftu w Polsce to także szansa na duże przyspieszenie, kiedy Polska gospodarka będzie wychodziła z kryzysu związanego z koronawirusem - mówił Borys. Wtórował mu Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.
- Patrząc z perspektywy polskich firm, jeśli zapytać typowe przedsiębiorstwo w Polsce, czego obecnie potrzebuje, prawdopodobnie odpowie, że elastyczności w zakresie innowacji. Firmy chcą podejmować właściwe decyzje, a jeśli je podejmą, to chcą działać szybko więc czas wprowadzenia na rynek jest teraz kluczowy i ważne jest, aby być pierwszym, a nie drugim, ponieważ drugi jest prawdopodobnie pierwszym przegranym – podkreślał.