Pierwsze pole bitwy narastającego konfliktu supermocarstw

Ograniczenie autonomii metropolii może przynieść skutek uboczny w postaci osłabienia tamtejszego centrum finansowego. To uderzyłoby w plany wypromowania juana jako waluty rezerwowej.

Publikacja: 09.06.2020 14:09

Jak dotąd walka z antypekińskimi ruchami protestu spoczywała w Hongkongu na tamtejszej policji. Usta

Jak dotąd walka z antypekińskimi ruchami protestu spoczywała w Hongkongu na tamtejszej policji. Ustawa przyjęta niedawno przez chiński parlament przewiduje jednak, że w zwalczanie „działalności wywrotowej” w tej metropolii mogą się otwarcie zaangażować organy bezpieczeństwa ChRL.

Foto: AFP

Mówienie o zimnej wojnie pomiędzy USA a Chinami jest już nieco spóźnione. W ostatnich latach już mieliśmy bowiem do czynienia ze wzrostem napięcia i rywalizacji pomiędzy tymi supermocarstwami. Wojna handlowa i próby blokowania przez Amerykanów udziału chińskich firm w budowie infrastruktury 5G w wielu krajach były najbardziej widocznymi przejawami sporu o to, kto będzie najważniejszą potęgą w XXI wieku. Pandemia koronawirusa i towarzyszące jej załamanie gospodarcze tylko ten konflikt podsyciły. Chiny, widząc kryzys w USA, poczuły się pewniej i przyjęły ustawę pozwalającą ich bezpiece na prowadzenie operacji w Hongkongu oraz zabraniającą „działalności wywrotowej" w tej metropolii. Ustawa ta podważa umowę na podstawie, której Wielka Brytania przekazała w 1997 r. Hongkong ChRL. (Gwarantującą, że Hongkong będzie do 2047 r. cieszył się bardzo dużą autonomią.) USA jak dotąd jeszcze nie wprowadziły sankcji za to naruszenie autonomii, ale są one bardzo prawdopodobne. Przecież w grudniu 2019 r. Kongres przyjął, przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu, ustawę przewidującą, że Hongkong zostanie pozbawiony przywilejów handlowych, finansowych i wizowych w relacjach z USA, jeżeli jego autonomia będzie naruszana, a prawa człowieka łamane.

Pozostało 85% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami