Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.06.2020 14:09 Publikacja: 09.06.2020 14:09
Jak dotąd walka z antypekińskimi ruchami protestu spoczywała w Hongkongu na tamtejszej policji. Ustawa przyjęta niedawno przez chiński parlament przewiduje jednak, że w zwalczanie „działalności wywrotowej” w tej metropolii mogą się otwarcie zaangażować organy bezpieczeństwa ChRL.
Foto: AFP
Mówienie o zimnej wojnie pomiędzy USA a Chinami jest już nieco spóźnione. W ostatnich latach już mieliśmy bowiem do czynienia ze wzrostem napięcia i rywalizacji pomiędzy tymi supermocarstwami. Wojna handlowa i próby blokowania przez Amerykanów udziału chińskich firm w budowie infrastruktury 5G w wielu krajach były najbardziej widocznymi przejawami sporu o to, kto będzie najważniejszą potęgą w XXI wieku. Pandemia koronawirusa i towarzyszące jej załamanie gospodarcze tylko ten konflikt podsyciły. Chiny, widząc kryzys w USA, poczuły się pewniej i przyjęły ustawę pozwalającą ich bezpiece na prowadzenie operacji w Hongkongu oraz zabraniającą „działalności wywrotowej" w tej metropolii. Ustawa ta podważa umowę na podstawie, której Wielka Brytania przekazała w 1997 r. Hongkong ChRL. (Gwarantującą, że Hongkong będzie do 2047 r. cieszył się bardzo dużą autonomią.) USA jak dotąd jeszcze nie wprowadziły sankcji za to naruszenie autonomii, ale są one bardzo prawdopodobne. Przecież w grudniu 2019 r. Kongres przyjął, przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu, ustawę przewidującą, że Hongkong zostanie pozbawiony przywilejów handlowych, finansowych i wizowych w relacjach z USA, jeżeli jego autonomia będzie naruszana, a prawa człowieka łamane.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas