Nowe regulacje prawne mają za zadanie osłonić przede wszystkim firmy z sektora biotechnologicznego, które w dobie pandemii mogły zostać dotknięte poważnym kryzysem finansowym. Dotychczas rządzący mieli możliwość prowadzenia dochodzeń w sprawach akwizycji ze względów na m.in. zagrożenie bezpieczeństwa narodowego czy kłopoty finansowe. W takich wypadkach mają nawet możliwość zablokowania przejęcia. Obecne zmiany mogą upoważnić państwo do ingerencji w przejęcie przez zagranicznego kupującego firmy kluczowej dla walki z pandemią.
– Nowe uprawnienia to stanowczy sygnał do tych, którzy chcieliby wykorzystać słabszą kondycję firm w czasie pandemii, że rząd jest przygotowany, aby zrobić co w jego mocy, by zadbać o interes bezpieczeństwa narodowego – stwierdził Alok Sharma, sekretarz do spraw biznesu, energii i strategii przemysłowej. Ustawa rozszerzy również możliwości rządu w zakresie przejęć firm z sektora nowych technologii. – Nowelizacja ustawy o przedsiębiorstwach z 2002 r. jest niezbędna, ponieważ niektóre fuzje z tych obszarów nie mieszczą się w zakresie uprawnień do interwencji rządu, ponieważ dotyczą firm nowych i stosunkowo małych – podsumował sekretarz Sharma. Obecnie rząd może interweniować wtedy, gdy obroty spółki przekraczają w Wielkiej Brytanii 1 mln funtów.
Na podobne przepisy zdecydowały się już m.in. Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania. W kwietniu plan pomocy dla spółek dotkniętych negatywnymi skutkami finansowymi pandemii przedstawiła UE. Potencjalne środki zapobiegawcze obejmujące m.in. przejęcie udziału w spółce przez rządy są na etapie konsultacji z członkami Wspólnoty.