Nieliczne indeksy znalazły się wyżej niż na początku roku

II kwartał przyniósł silne odbicie na wielu rynkach, ale znaczna większość indeksów giełdowych była na koniec czerwca niżej niż w styczniu. Prognozy na II półrocze są zaś niepewne.

Publikacja: 02.07.2020 05:00

Nieliczne indeksy znalazły się wyżej niż na początku roku

Foto: Bloomberg

I półrocze było burzliwe na giełdach. Przyniosło koronawirusowy krach, a po nim silne odbicie na wielu rynkach. O ile więc dla indeksów S&P 500 i Dow Jones Industrial II kwartał przyniósł najwyższe stopy zwrotu od 1998 i 1987 r. (odpowiednio: 20 proc. i 17,8 proc.), o tyle I półrocze było dla nich najgorsze od ponad dziesięciu lat. S&P 500 stracił 4 proc., a Dow Jones Industrial 9,6 proc. Tylko nieliczne indeksy zdołały odrobić straty poniesione od początku roku. Wśród tych, którym to się udało, znalazły się m.in.: Nasdaq Composite (wzrósł o 12,1 proc. i ustanawiał rekordy) oraz polski sWIG 80 (zyskał 11,4 proc.). Spośród innych indeksów giełd najgorzej radziły sobie w I półroczu: austriacki ATX (spadek o 29,5 proc.), grecki Athex Composite (spadek o 30,3 proc.) i kolumbijski Colcap (minus 33,1 proc.).

Wielki wstrząs

I półrocze było słabe zarówno dla rynków wschodzących, jak i rozwiniętych. Symbolem tego może być to, że polski WIG20 stracił w jego trakcie dokładnie tyle, co brytyjski FTSE 100, czyli 18,2 proc. WIG20 radził sobie nieco gorzej niż brazylijski indeks Bovespa (-17,8 proc.), włoski FTSE MIB (-17,6 proc.), czy indyjski Sensex (-15,4 proc.), ale nieco lepiej niż rosyjski RTS (-21,7 proc.) i węgierski BUX (-22,3 proc.).

Zaskoczeniem może być to, że turecki BIST 100 zyskał w I półroczu 1,8 proc., choć Turcja należy do krajów mocno dotkniętych kryzysem. W Europie zwyżek w tym czasie doświadczyły tylko główne indeksy giełd w: Kopenhadze (9,4 proc.), Wilnie (3,6 proc.) i Rydze (1,6 proc.), czyli małych rynków. W Azji stosunkowo dobrze radziły sobie: chiński Shanghai Composite (-2,2 proc.), tajwański Taiex (-3,1 proc.), koreański Kospi (-4,1 proc.), ale już singapurski Straits Times spadł o 19,6 proc. Silna przecena mogła więc dotknąć też giełdę kraju, który dość dobrze poradził sobie z pandemią.

Perspektywy odbicia

Foto: GG Parkiet

Perspektywy dla giełd na II półrocze są obecnie bardzo niepewne. Wiele indeksów giełdowych już mocno się odbiło od dołków z marca. WIG20 zyskał 33,5 proc., S&P 500 wzrósł o prawie 39 proc., a DAX aż o 43 proc. To bardzo duże zwyżki jak na ogromną niepewność dotyczącą perspektyw ożywienia gospodarczego. Część analityków zwraca uwagę, że nastroje na giełdach są dalekie od euforii, a wielu inwestorów wciąż jest bardzo ostrożnych.

– Ryzyko spadków jest ograniczone, gdyż wielu inwestorów spóźniło się na odbicie, wielu pozostaje nastawionych „niedźwiedzio", a dużo kapitału jest trzymane na uboczu. Biorąc pod uwagę obfite działania stymulacyjne i płynność, korekty powinny być przezwyciężane. A mimo to jesteśmy ostrożni i uważamy, że jest za wcześnie, by mocno zwiększać ryzykowne aktywa w portfelach – uważa Esty Dwek, analityczka Natixisu.

Na koniec czerwca S&P 500 sięgnął 3100 pkt, czyli był powyżej poziomu ze średniej prognoz analityków (zebranych przez agencję Bloomberga) przewidywanego na koniec 2020 r. Średnia ta mówi o poziomie 2999 pkt. Najbardziej optymistyczna prognoza mówi o jego zwyżce do końca roku do 3450 pkt, a najbardziej pesymistyczna o spadku do 2700 pkt. W pierwszym scenariuszu S&P znalazłby się rekordowo wysoko, a w drugim wróciłby na poziom z kwietnia. Natomiast w sondażu przeprowadzonym przez firmę Data Trek Research 20 proc. analityków twierdzi, że S&P 500 zakończy rok 10 proc. wyżej niż obecnie, a tyle samo z nich, że będzie wówczas o 10 proc. niżej niż na koniec czerwca. Część analityków podwyższała jednak ostatnio prognozy dla tego indeksu. Na przykład specjaliści Bank of America podnieśli w końcówce czerwca swój cel dla niego na 2020 r. z 2400 do 2900 pkt.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?