Gospodarka UE skurczy się bardziej niż się spodziewano

Komisja Europejska spodziewa się, że gospodarka UE skurczy się w tym roku o 8,7 proc. Wcześniej prognozowano, że spadek PKB wyniesie 7,7 proc. Z kolei w Polsce recesja ma być najpłytsza w całej UE.

Publikacja: 07.07.2020 10:46

Gospodarka UE skurczy się bardziej niż się spodziewano

Foto: AFP

Komisja Europejska prognozuje, że w Polsce PKB spadnie w tym roku o 4,6 proc., wobec wcześniejszej prognozy na poziomie 4,3 proc. Mimo tego, gospodarka nad Wisłą poradzi sobie lepiej od innych.

- Polska gospodarka pokazała relatywną odporność w pierwszym kwartale, głównie przez jej niską ekspozycję na sektory dotknięte trudnościami i zróżnicowaną strukturę ekonomiczną – stwierdzono.

W całej Unii Europejskiej spadek PKB ma wynieść 8,7 proc., czyli o 1 pkt. proc. więcej niż w majowej prognozie.

- Wpływ blokady na gospodarkę jest poważniejszy, niż początkowo oczekiwaliśmy. Kontynuujemy nawigację na wzburzonych wodach i jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń, w tym na kolejną poważną falę zachorowań – stwierdził Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

W ostatnich dniach pojawiły się również obawy dotyczące epidemii regionalnych. Władze w Hiszpanii ponownie nałożyły ograniczenia w regionie Galicji, a Portugalia wprowadziła pewne środki zapobiegawcze w Lizbonie w związku z rosnącą liczbą infekcji.

Aby przyspieszyć ożywienie gospodarcze, Unia Europejska pracuje nad bezprecedensowym planem bodźców fiskalnych. W przyszłym tygodniu decydenci zgromadzą się w Brukseli, aby omówić proponowany fundusz ratunkowy o wartości 750 mld euro.

Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają