Gospodarka UE skurczy się bardziej niż się spodziewano

Komisja Europejska spodziewa się, że gospodarka UE skurczy się w tym roku o 8,7 proc. Wcześniej prognozowano, że spadek PKB wyniesie 7,7 proc. Z kolei w Polsce recesja ma być najpłytsza w całej UE.

Publikacja: 07.07.2020 10:46

Gospodarka UE skurczy się bardziej niż się spodziewano

Foto: AFP

Komisja Europejska prognozuje, że w Polsce PKB spadnie w tym roku o 4,6 proc., wobec wcześniejszej prognozy na poziomie 4,3 proc. Mimo tego, gospodarka nad Wisłą poradzi sobie lepiej od innych.

- Polska gospodarka pokazała relatywną odporność w pierwszym kwartale, głównie przez jej niską ekspozycję na sektory dotknięte trudnościami i zróżnicowaną strukturę ekonomiczną – stwierdzono.

W całej Unii Europejskiej spadek PKB ma wynieść 8,7 proc., czyli o 1 pkt. proc. więcej niż w majowej prognozie.

- Wpływ blokady na gospodarkę jest poważniejszy, niż początkowo oczekiwaliśmy. Kontynuujemy nawigację na wzburzonych wodach i jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń, w tym na kolejną poważną falę zachorowań – stwierdził Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

W ostatnich dniach pojawiły się również obawy dotyczące epidemii regionalnych. Władze w Hiszpanii ponownie nałożyły ograniczenia w regionie Galicji, a Portugalia wprowadziła pewne środki zapobiegawcze w Lizbonie w związku z rosnącą liczbą infekcji.

Aby przyspieszyć ożywienie gospodarcze, Unia Europejska pracuje nad bezprecedensowym planem bodźców fiskalnych. W przyszłym tygodniu decydenci zgromadzą się w Brukseli, aby omówić proponowany fundusz ratunkowy o wartości 750 mld euro.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?