Niemcy. Gospodarka wstaje z kolan

Indeks Ifo, mierzący nastroje w niemieckim biznesie, wzrósł w lipcu mocniej, niż spodziewali się tego analitycy. Specjaliści podkreślają jednak, że gospodarka jeszcze długo będzie podnosić się po kryzysie wywołanym pandemią.

Publikacja: 28.07.2020 05:00

Niemcy. Gospodarka wstaje z kolan

Foto: AFP

Instytut Ifo podał, że indeks wyniósł 90,5 pkt wobec 86,3 pkt w czerwcu, po korekcie z 86,2 pkt. Był to trzeci miesiąc z rzędu, kiedy odczyt wzrósł. Średnia analityków mówiła, że indeks Ifo wyniesie 89,3 pkt. Z kolei indeks oczekiwań co do przyszłej sytuacji gospodarczej wyniósł w lipcu 97 pkt wobec prognozowanych 93,4 pkt.

– Niemiecka gospodarka odradza się krok po kroku – stwierdził Clemens Fuest, prezes Ifo, dodając, że firmy są znacznie bardziej zadowolone z obecnej sytuacji biznesowej. Indeks Ifo jest konstruowany w oparciu o sondaż przeprowadzany wśród około 9 tys. firm z branży produkcyjnej, usługowej, handlowej i budowlanej.

Inwestorzy pozytywnie odebrali dane płynące z niemieckiej gospodarki. Przed godz. 10 indeks DAX świecił na czerwono, jednak tuż po opublikowaniu odczytu Ifo wyszedł nad kreskę. Na półmetku poniedziałkowej sesji niemieckie blue chips drożały o 0,3 proc.

Klaus Wohlrabe, ekonomista Ifo, powiedział, że zaskakująco dobre dane świadczą o tym, że gospodarka zanotowała dobry start na początku trzeciego kwartału. To optymistyczne informacje, bowiem ekonomiści spodziewają się, że w II kwartale niemiecka gospodarka skurczyła się w tempie dwucyfrowym, z powodu lockdownu wywołanego pandemią. Niemiecki organ statystyczny opublikuje w czwartek wstępne dane dotyczące PKB w II kw.

Ekonomiści z Ifo prognozują, że w III kwartale największa gospodarka w Europie wzrośnie o 6,9 proc., a w IV kwartale o 3,9 proc.

Fritzi Koehler-Geib, główna ekonomistka niemieckiego banku rozwoju KfW, ostrzega jednak, że jest za wcześnie, aby prognozy były jasne pomimo zachęcających odczytów Ifo i poprawy wśród innych wskaźników gospodarczych.

– Poziom sprzed kryzysu pozostanie bardzo odległy w dającej się przewidzieć przyszłości, a utrzymująca się zaciekłość pandemii w dużych częściach świata stanowi ogromne zagrożenie dla Niemiec jako kraju eksportowego – dodała. DOS

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?