Najgorszy kwartał dla Eurolandu

Gospodarka strefy euro skurczyła się o 12,1 proc. kw./kw. w drugim kwartale. To największy kwartalny spadek PKB w jej historii. Było on jednak zbliżony do średniej prognoz analityków (mówiącej o spadku o 12 proc.). W pierwszym kwartale gospodarka strefy euro skurczyła się o 3,6 proc.

Publikacja: 01.08.2020 05:00

Najgorszy kwartał dla Eurolandu

Foto: AFP

– Biorąc pod uwagę odbicie widoczne od kwietnia, oceniamy, że aktywność gospodarcza w strefie euro jest obecnie o 5–10 proc. niższa niż przed pandemią. Trudno teraz przedstawić precyzyjne szacunki. Co więcej, dane „wysokiej częstotliwości" sugerują, że ożywienie konsumpcji słabnie, a inwestycje biznesowe pozostaną w takich okolicznościach ograniczone. Nawet bez nowej fali pandemii perspektywy są bardzo słabe – twierdzi Andrew Kenningham, analityk Capital Economics.

W piątek opublikowano też dane o PKB z trzech dużych gospodarek strefy euro, które mocno zostały dotknięte pandemią koronawirusa: Francji, Hiszpanii i Włoch. Gospodarka Francji skurczyła się w drugim kwartale o 13,8 proc. kw./kw. To największy powojenny spadek kwartalnego PKB, ale i tak był on nieco mniejszy od prognoz. W pierwszym kwartale PKB spadł o 5,9 proc. Konsumpcja spadła w drugim kwartale o 11 proc., inwestycje spółek o 17,8 proc., eksport o 25,5 proc., import zaś o 17,3 proc. W ogromnym stopniu do tych spadków przyczyniła się kwarantanna koronawirusowa. Do 11 maja we Francji były zamknięte wszystkie sklepy poza tymi, które sprzedawały artykuły pierwszej potrzeby.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?