Azjatyccy emeryci zmienili fundusze

Azjatyccy inwestorzy, wystraszeni pandemią, która pozornie nie ma końca, stawiają na rosnący segment branży funduszy inwestycyjnych - fundusze dochodowe zabezpieczone długiem korporacyjnym, które wypłacają im co miesiąc stałe kwoty.

Publikacja: 19.08.2020 13:45

Azjatyccy emeryci zmienili fundusze

Foto: Bloomberg

Pracownicy przygotowujący się do przejścia na emeryturę w Hongkongu i Singapurze zwrócili się w stronę funduszy dochodowych, które oferują regularne płatności zamiast ryczałtowych oszczędności emerytalnych. Staje się to szczególnie popularne, ponieważ praktyki drukowania pieniędzy banków centralnych utrudniają zachowanie wartości gotówki.

„Produkty dochodowe, które zapewniają regularne wypłaty, są w modzie" - powiedziała Sally Wong, dyrektor generalna Hong Kong Investment Funds Association. „Starzejąca się populacja w Azji, a także środowisko niskich stóp procentowych to główne czynniki, które się do tego przyczyniają".

Szczególnie wyróżniają się azjatyckie fundusze o stałym dochodzie. Według Morningstar, takie fundusze sprzedane w Hongkongu i Singapurze wzrosły w czerwcu o 1,36 miliarda do 45 miliardów dolarów. Przyniosły średnie skumulowane zwroty na poziomie około 1,2 proc. od początku roku do dnia 22 lipca - dobre wyniki, biorąc pod uwagę, że wiele światowych funduszy akcyjnych jest na minusie.

Szybsze niż przewidywano ponowne otwarcie regionu po pandemii koronawirusa jest sercem nowo odkrytego uroku rynku. Od Korei po Chiny największe firmy korzystają na stopniowym wznowieniu fabryk, usług finansowych i wydatkach konsumenckich w ostatnich miesiącach. Swoja rolę odegrał również banki centralne, zalewając rynki płynnością i obniżając rentowność tradycyjnego długu. Inwestorzy wolą przyjmować pieniądze w regularnych ratach niż odkładać długoterminowo, gdy stopy procentowe mogą dalej spadać.

„Ponieważ Azja jako pierwsza wychodzi z wirusa, popularność azjatyckich funduszy o stałym dochodzie rośnie" - powiedziała Elisa Ng, szefowa funduszy Hongkongu i Chin w JPMorgan Asset Management. „Wszystkie najlepiej sprzedające się fundusze w Hongkongu mają teraz regularne miesięczne wypłaty. Ze względu na niskie stopy procentowe, jeśli wpłacasz pieniądze na konto oszczędnościowe, w zasadzie nic nie dostajesz ".

Według zarządzających aktywami fundusze skoncentrowane na Azji, wspierane przez papiery wartościowe o ratingu inwestycyjnym, zapewniają lepszą równowagę dochodów i stabilności. Fundusz JPMorgan Asia Total Return Bond Fund, którego podstawą jest dług o ratingu inwestycyjnym, generuje obecnie roczną stopę zwrotu na poziomie około 4–5 proc.

„Gospodarki azjatyckie wyglądają lepiej niż szersze rynki wschodzące" - powiedział Paul Kalogirou, zarządzający portfelem klientów z wieloma aktywami w Manulife Investment Management. „Azjatycka scena o stałym dochodzie jest całkiem atrakcyjna".

Większość azjatyckich funduszy o stałym dochodzie jest denominowana w dolarach, co jest korzystne biorąc pod uwagę dużą płynność na rynku. Fakt, że azjatyckie fundusze o stałym dochodzie oferują wyższe zyski niż amerykańskie również przyciąga inwestorów, zauważa Wing Chan, dyrektor ds. badań menedżerskich w Morningstar.

Fundusze dochodowe często zawierają akcje oferujące dywidendy lub obligacje z płatnościami kuponowymi lub kombinację obu. Aby szukać wyższych zysków, inwestorzy mogą kupować globalne fundusze o wysokim dochodzie, które są zabezpieczone obligacjami poniżej poziomu inwestycyjnego lub śmieciowymi. Generują one średnio plony na poziomie 6-7,5 orioc., ale mogą być bardziej ryzykowne.

„Azjatyckie fundusze o stałym dochodzie radzą sobie lepiej niż globalne fundusze o wysokim dochodzie" - powiedział Chan.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?