Wskaźnik cena/zysk (przyszły, prognozowany zysk) dla 10 największych pod względem kapitalizacji amerykańskich spółek:
Apple - 33
Amazon - 83
Microsoft - 33
Google - 30
Aktualizacja: 21.08.2020 11:11 Publikacja: 21.08.2020 11:11
Foto: Bloomberg
Wskaźnik cena/zysk (przyszły, prognozowany zysk) dla 10 największych pod względem kapitalizacji amerykańskich spółek:
Apple - 33
Amazon - 83
Microsoft - 33
Google - 30
Facebook - 30
Johnson & Johnson - 18
Visa - 37
Walmart - 25
Tesla - 137
Procter & Gamble - 25
Banki centralne na całym świecie zainwestowały biliony dolarów w nadzwyczajne środki stymulujące, aby utrzymać działalność biznesową: tanie kredyty i programy zakupu obligacji doprowadziły rentowności do rekordowo niskiego poziomu. W rezultacie inwestorzy poszukujący zysków finansowych zwrócili się w stronę giełdy, popychając akcje do rekordowych maksimów - pisze telegraph.co.uk.
Aswath Damodaran z New York University's Stern School of Business, znany jako „Dziekan wyceny" mówi, że spowodowało to „implikowaną premię za ryzyko kapitałowe" - oczekiwany zwrot z akcji, potrzebny do uzasadnienia inwestycji w nie, spadł z około 8 proc. do 6 proc. w dwa lata. Samo to wystarczy, aby podnieść ceny akcji o 50 procent, przy czym wszystkie rzeczy są równe, więc nawet firmy, które nie zmieniły się od dwóch lat, odnotowały wzrost.
„Każda akcja ma teraz niższy zwrot, którego możesz się spodziewać, co przekłada się na wyższą cenę, którą jesteś skłonny zapłacić z góry. Dotyczy to każdej firmy, która jest w stanie utrzymać swoje zyski i przepływy pieniężne "- mówi Damodaran. „Wystarczy im pokazać, że w 2020 roku utrzymasz zarobki z 2019 roku". Wskaźnik ceny do zysków firmy Apple - miara tego, jak wysoko wyceniana jest firma w stosunku do jej wyników finansowych - jest obecnie na najwyższym poziomie od 2007 r., przed kryzysem finansowym.
Większość firm nie była w stanie stąpać po wodzie. Gospodarka USA skurczyła się w tempie 32,9 procent rocznie w drugim kwartale. Zyski amerykańskich przedsiębiorstw spadły o 6,6 procent rok do roku w pierwszym kwartale, zgodnie z oficjalnymi statystykami, ponieważ ucierpiały na tym linie lotnicze, biura podróży i sprzedawcy detaliczni.
Jednak przemysł technologiczny rozkwitł. Rosnące uzależnienie od usług internetowych, przetwarzania w chmurze i ekranów oznacza, że ??firmy FANG - Facebook, Amazon, Netflix i Google - a także Apple i Microsoft, znacznie zwiększyły sprzedaż i zyski. Pandemia przyspieszyła zmiany w kierunku usług online, zaskakując nawet dyrektorów samych firm. Ale wzmocnił również strukturalną dominację firm. Rywale, którzy są offline, mniej skapitalizowani lub mniejsi, mają problemy, więc chociaż giganci technologiczni stali się więksi w kategoriach bezwzględnych, stali się jeszcze silniejsi w kategoriach względnych. „Jedyną rzeczą, jakiej się dowiedzieliśmy jest to, że kryzys może wyrządzić tym firmom krótkoterminowe szkody, ale w rzeczywistości wzmocni ich pozycję konkurencyjną" - mówi Damodaran.
„Amazon już zabijał sprzedaż detaliczną cegieł i zapraw. Teraz ta trumna została przybita gwoździami. Im dłużej trwa ten kryzys, tym bardziej konkurencja jest ograniczana co sprawia, że ??długoterminowo te firmy są jeszcze lepsze dla inwestorów. Samsung jest znacznie bardziej poszkodowany przez kryzys niż Apple po prostu dlatego, że jest znacznie bardziej kapitałochłonny i ma znacznie większe zadłużenie. To już są niewiarygodnie silne firmy, ale silna pozostaje silna i na tym właśnie polega ten kryzys" - podsumowuje Damodaran.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas