Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W Niemczech PMI dla sektora usług spadł z 55,6 pkt w lipcu do 50,8 pkt w sierpniu, ale dla przemysłu wzrósł z 51 pkt do 53 pkt. We Francji przemysłowy PMI zmniejszył się z 52,4 pkt do recesyjnego poziomu 49 pkt, a usługowy z 57,3 pkt do 51,9 pkt.
– Odbicie gospodarcze w strefie euro straciło tempo w sierpniu, co podkreśla słabość popytu związaną z pandemią Covid-19. Ożywienie zostało podminowane przez rosnącą liczbę przypadków zachorowań na koronawirusa w różnych częściach strefy euro – wskazuje Andrew Harker, ekonomista z IHS Markit, firmy badawczej przeprowadzającej sondaże PMI.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W czerwcu inflacja CPI w Chinach po raz pierwszy od stycznia powróciła do dodatniego wzrostu rok do roku. Jednak w ujęciu miesięcznym utrzymuje się presja na spadek cen.
Po rozmowach z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen prezydent Donald Trump poinformował o zawarciu ramowego porozumienia handlowego ze znaczącym udziałem Unii Europejskiej.
Zapowiedź nałożenia 50-procentowych ceł na brazylijskie towary początkowo zaniepokoiła inwestorów, ale jej skutki dla gospodarki nie powinny być szczególnie niszczące. Rynek ma świadomość tego, że amerykańskie groźby mają przyczyny głównie polityczne.
Wiele marek ma zapasy niesprzedanych elektryków z poprzednich lat, które musi upłynnić proponując bardzo duże rabaty. Wciąż można znaleźć oferty nowych aut z rocznika 2023.
Inwestorzy zaczęli uważniej przyglądać się sytuacji premiera Shigeru Ishiby i koalicji rządzącej. Ich niepokój budzi wzrost rentowności japońskich obligacji rządowych.
Głośne skargi oligarchów, spowolnienie gospodarcze i rozkaz z Kremla wymusiły na rosyjskim banku centralnym drugie z rzędu obniżenie bazowej stopy procentowej. I to od razu o 200 punktów bazowych, do 18 proc.