Zoom: zysk wystrzelił w górę o 3300 proc.

Popyt na oprogramowanie do wideokonferencji napycha kieszenie Zoom Video Communications. Pandemia spowodowała, że w II kwartale spółka wypracowała o blisko 3300 proc. więcej zysku niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Publikacja: 02.09.2020 11:05

Zoom: zysk wystrzelił w górę o 3300 proc.

Foto: AFP

Notowana na Nasdaqu spółka nie schodzi z celownika inwestorów, którzy w czasie koronawirusa szukają okazji. Od początku roku jej notowania wzrosły już o ponad 570 proc. Ostatni impuls do wzrostów dały bardzo dobre wyniki za poprzedni kwartał. Wczoraj akcje Zoom'a zdrożały o 41 proc. a kapitalizacja sięga już 129 mld USD.

Przychody w drugim kwartale wyniosły 663,5 mln USD, co stanowi wzrost o 355 proc. rok do roku. Z kolei zysk netto wyniósł 185,7 mln USD, co oznacza poprawę o blisko 3300 proc. Dzięki dobrym wynikom Zoom podniósł swoje prognozy dotyczące całorocznych przychodów do poziomu 2,37 - 2,39 mld USD. Wcześniej oczekiwano od 1,775 do 1,8 mld USD przychodów.

Pod względem geograficznym, łączne przychody z regionu Azji i Pacyfiku oraz Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki wzrosły o ponad 600 proc. i stanowią już jedną trzecią całości. Sprzedaż z obu Ameryk wzrosła o prawie 300 proc.

- Będziemy nadal inwestować w ekspansję międzynarodową, aby wykorzystać świadomość naszej marki i zwiększyć globalne możliwości - powiedział Eric Yuan, prezes Zoom'a.

Pod koniec lipca Zoom miał około 370 tys. klientów korporacyjnych (zatrudniających powyżej 10 pracowników), czyli o 460 proc. więcej niż przed rokiem. Najwięksi klienci płacą za usługę ponad 100 tys. USD rocznie. Jest ich obecnie blisko tysiąc, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej. Z usług Zoom'a zaczynają korzystać giganci z USA. W zeszłym kwartale był to m.in. ExxonMobil.

Rosnąca popularność platformy rodzi jednak pewne problemy. W zeszłym miesiącu doszło do poważnej awarii z powodu przeciążenia platformy w różnych częściach świata. Spółka zapowiedziała jednak, że będzie otwierać nowe centra danych.

Gospodarka światowa
Czy Krajowi Kwitnącej Wiśni grozi kryzys fiskalny?
Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał
Gospodarka światowa
Zamiast Polski będzie Azja. Intel zmienia globalne plany i zabiera wielką inwestycję
Gospodarka światowa
Europejski Bank Centralny na razie wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych
Gospodarka światowa
Usługi pociągnęły w górę amerykański PMI Composite
Gospodarka światowa
Spada liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek