Nic nie boli tak jak euro? SNB ma nowy kłopot

Niskie loty waluty amerykańskiej sprawiają kłopot Szwajcarskiemu Bankowi Narodowemu (SNB) dla którego formą ilościowego luzowania są interwencje na rynku walutowym. Tamtejszy rynek obligacji jest na to zbyt mały, wskazuje Bloomberg.

Publikacja: 07.09.2020 14:44

Nic nie boli tak jak euro? SNB ma nowy kłopot

Foto: Adobestock

Wprawdzie frank szwajcarski osłabił się w relacji do euro, ale wygląda na to, że SNB nadal w ograniczonym stopniu interweniował na rynku, co zdaniem Bloomberga sugerowało, iż szerzej zarzuca sieć polując nie tylko na wspólną  walutę.

Wprawdzie frank szwajcarski osłabił się w relacji do euro, ale wygląda na to, że SNB nadal w ograniczonym stopniu interweniował na rynku, co zdaniem Bloomberga sugerowało, iż szerzej zarzuca sieć polując nie tylko na wspólną walutę. Zbyt wysokie notowania szwajcarskiej waluty są kłopotliwe dla tamtejszych eksporterów

W minionym tygodniu gotówka banków komercyjnych ulokowana w banku centralnym, uznawana za miarę interwencji, zwiększyła się o 1,4 miliarda franków (1,5 mld dolarów). Z kolei rezerwy walutowe w sierpniu wzrosły do 848 mld franków, blisko czerwcowego rekordu.

Dolarowi zaszkodziła zmiana w polityce Rezerwy Federalnej. Amerykański bank centralny postanowił przez pewien czas tolerować szybszą inflację co obniżyło notowania dolara wobec głównych walut oraz wpłynęło na politykę monetarną w Europie.

Ekonomiści spodziewają się, że Europejski Bank Centralny w tym roku zwiększy program skupu obligacji, ale SNB nie może podążać jego śladem.  Może polegać  na ujemnych stopach procentowych oraz interwencjach na rynku walutowym by kontrolować kurs franka i zwalczać tendencje deflacyjne.

W relacji do dolara frank znajduje się gdzieś pomiędzy wartością godziwą  a przewartościowaniem, twierdzi Alessandro Bee, ekonomista UBS Group. Jego zdaniem  SNB prawdopodobnie sądzi, że problem z dolarem nie będzie  tak duży jak w przypadku euro.

Gospodarka światowa
Czy Krajowi Kwitnącej Wiśni grozi kryzys fiskalny?
Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał
Gospodarka światowa
Zamiast Polski będzie Azja. Intel zmienia globalne plany i zabiera wielką inwestycję
Gospodarka światowa
Europejski Bank Centralny na razie wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych
Gospodarka światowa
Usługi pociągnęły w górę amerykański PMI Composite
Gospodarka światowa
Spada liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek