Wskazują na to wyniki nowej sondy YPO, międzynarodowej społeczności obejmującej ponad 28000 osób stojących na czele przedsiębiorstw. Podczas gdy 49 proc. respondentów stwierdziło, że prognozy są niepomyślne, ponad jedna trzecia (37 proc.) podzieliła pogląd, że prognozy są nieznacznie lub znacząco bardziej pozytywne. W przypadku każdego z tych nastrojów odnotowano dużą poprawę sytuacji w porównaniu z danymi z poprzedniego badania.
Badanie YPO Global Pulse: The New CEO Frontier: Leading in the Post-COVID World (Sonda YPO Global Pulse na temat przywództwa w świecie po pandemii COVID-19), przeprowadzone w dniach 21-24 września wśród 2572 respondentów zapewnia wgląd w aktualne prognozy gospodarcze liderów biznesu, ich przewidywania na temat kolejnego roku i perspektywę trwałego wpływu pandemii na miejsca pracy.
Liderzy najbardziej optymistycznie zapatrują się na wzrost przychodów w kolejnych 12 miesiącach, przy czym odnotowano zauważalny podział pomiędzy osobami, które przewidują wzrost o co najmniej 10 proc. (39 proc. respondentów) a tymi, którzy przewidują spadek przychodów o co najmniej 10 proc. (35 proc. ankietowanych). Prognozy dotyczące zatrudnienia są mniej zróżnicowane. Większość (45 proc.) respondentów oczekuje, że liczba pracowników w okresie kolejnego roku pozostanie niezmienna, podczas gdy 30 proc. przewiduje, że łączna liczba pracowników spadnie o 10 proc. lub więcej.
40 proc. liderów oczekuje, że ich inwestycje trwałe pozostaną na tym samym poziomie w okresie kolejnego roku, a pozostali respondenci podzielili się na równe liczebnie grupy, gdzie jedna z nich przewiduje wzrost inwestycji o ponad 10 proc., a druga spadek ich wartości, również o ponad 10 proc.
Przedsiębiorstwa nie zrezygnują z elastycznej organizacji pracy. Ponad trzy czwarte (78 proc.) dyrektorów generalnych twierdzi, że nadal będą proponować swoim pracownikom takie rozwiązania po zakończeniu pandemii. Uważają oni również, że korekty działalności, które poczynili w zakresie inwestycji w technologię/rozwiązania cyfrowe (51 proc.), uproszczenie procesów, w tym redukcja zatrudnienia (46 proc.) i usprawnienie działań (43 proc.) w wyniku pandemii, przyniosą największe długofalowe korzyści.