Tegoroczni laureaci badali, jak działają aukcje. Wykorzystali swoje przemyślenia do zaprojektowania nowych formatów aukcji dla towarów i usług, które trudno sprzedać w tradycyjny sposób, np. częstotliwości radiowych. Ich odkrycia przyniosły korzyści sprzedającym, kupującym, ale też podatnikom na całym świecie – napisał w uzasadnieniu poniedziałkowej decyzji Komitet Noblowski.
Praktyczna teoria
Milgrom i Wilson od lat byli wymieniani wśród potencjalnych zdobywców Nagrody Banku Szwecji w dziedzinie ekonomii im. Alfreda Nobla, jak formalnie nazywa się ekonomiczny Nobel. Często typowano ich wraz z Davidem Krepsem, również z Uniwersytetu Stanforda. W 2018 r. cała trójka otrzymała prestiżową Nagrodę im. Johna J. Carty'ego, przyznawaną przez amerykańską Narodową Akademię Nauk. Tego zaszczytu nie dostąpił przed nimi żaden ekonomista.
Wcześniej, w 2008 r., Milgrom otrzymał Nagrodę Nemmersa, której laureaci często w kolejnych latach zostają noblistami. Łącznie z nim dotyczy to już ośmiu z 13 zdobywców tej nagrody, przyznawanej przez Uniwersytet Northwestern.
Nagrody Banku Szwecji w dziedzinie ekonomii przyznano w tym roku po raz 52. Wśród laureatów są już ekonomiści specjalizujący się w projektowaniu rynków, w tym aukcji, przede wszystkim Alvin Roth i Lloyd Shapley, wyróżnieni w 2012 r., oraz William Vickrey, nagrodzony w 1996 r. Kolejną nagrodę dla badaczy mechanizmów efektywnej alokacji zasobów można postrzegać jako przejaw rosnącego znaczenia tej dziedziny ekonomii.
Kolejny rok z rzędu Komitet Noblowski nagrodził też ekonomistów, których dorobek ma bardzo silny wpływ na rzeczywistość. W 2019 r. Nagrodę Banku Szwecji otrzymali Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer, docenieni za wykorzystanie i upowszechnienie eksperymentów terenowych jako narzędzia walki z ubóstwem na świecie. „Nowe formaty aukcji to piękny przykład na to, jak podstawowe badania teoretyczne mogą w dalszej kolejności być źródłem wynalazków, które przynoszą korzyści społeczeństwu. Nietypowe w tym przypadku jest jednak to, że to ci sami ludzie rozwinęli teorię i znaleźli dla niej praktyczne zastosowania"– czytamy w popularnonaukowym omówieniu dorobku Milgroma i Wilsona.