Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.10.2020 14:15 Publikacja: 17.10.2020 14:15
Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji, nadal ma silną władzę mimo kryzysu.
Foto: AFP
Recep Tayyip Erdogan rządzi Turcją już od ponad 17 lat. W tym czasie turecka waluta, czyli lira, straciła na wartości wobec dolara aż 79 proc. Pierwsze dziesięć lat jego rządów nie były jednak dla gospodarki Turcji i dla liry złe. Narodowa waluta osłabła w tym czasie wobec dolara jedynie o około 6 proc. Erdogan był co prawda postrzegany jako przywódca w putinowskim stylu, ale przynajmniej oceniano go jako dobrego dla biznesu. Później jednak turecki lider sięgał po coraz większą władzę, a w jego wizerunek uderzały skandale korupcyjne, konflikty w relacjach z innymi państwami (w tym spór z USA), czystki uderzające we wrogów politycznych oraz naciski dotyczące polityki pieniężnej. Erdogan w 2014 r. został prezydentem dysponującym niemal „sułtańskimi" prerogatywami, a w lipcu 2016 r. zdusił próbę wojskowego zamachu stanu. Po tym znacznie zaostrzył represje. Obecnie Turcja zaangażowana jest w spór z Grecją, Cyprem i Francją, dotyczący złóż gazu pod Morzem Śródziemnym. Równocześnie kontroluje część północnej Syrii, angażuje się w wojnę domową w Libii (wysyłając rządowi w Trypolisie wsparcie w postaci m.in. najemników), wspiera Azerbejdżan w wojnie przeciwko Armenii i separatystom z Górskiego Karabachu, a także naraża się na nowe amerykańskie sankcje w związku z testowaniem i wdrażaniem do użytku rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej S-400 (których użytkowanie przez nią grozi tym, że Rosja będzie miała dostęp do danych o „śladzie elektronicznym" nowoczesnych samolotów używanych przez państwa NATO). Przy tak wielu otwartych frontach, pandemii oraz globalnym kryzysie uderzającym również w gospodarkę turecką nie powinno nas dziwić, że lira bije rekord za rekordem słabości. Od początku roku straciła już blisko 25 proc. wobec dolara, a jej kurs sięgnął już 7,95 lir za 1 USD. Czy turecka waluta może stać się jeszcze słabsza? Tego się nie da wykluczyć. Jej słabość może być równie nieograniczona jak ambicje Erdogana.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas