Polska nie została uwzględniona w wyliczeniach tej organizacji – Unia Europejska została potraktowana w nich jako całość. Unijny eksport spadł w III kwartale szacunkowo o 9,9 proc. r./r.

Eksport Wietnamu skoczył wówczas aż o 10,9 proc. r./r., co było najlepszym wynikiem wśród dużych gospodarek. Na drugim miejscu znalazły się Chiny ze wzrostem o 8,8 proc., a na trzecim Tajwan, którego eksport zwiększył się o 6,4 proc. Wietnam i Tajwan są w gronie krajów, które najlepiej poradziły sobie z pandemią Covid-19, a Chiny również chwalą się zduszeniem ognisk zachorowań. Turcja, czyli kraj stosunkowo mocno dotknięty pandemią, odnotował wzrost eksportu w III kwartale tylko o 0,7 proc. Stosunkowo niewielkie spadki eksportu były wówczas w Hongkongu (-0,2 proc.) i w Malezji (-0,8 proc.). Mocny spadek dotknął za to wiele innych gospodarek – zarówno rozwiniętych, jak i wschodzących. Brytyjski eksport spadł szacunkowo o 9,7 proc., amerykański o 11,5 proc., a japoński o 11,6 proc. Największego spadku doświadczyła Rosja. Wyniósł on aż 19 proc. i był w ogromnym stopniu związany z niższymi cenami ropy i gazu.

„Wskaźniki takie jak PMI nadal sygnalizują znaczącą niepewność co do handlu międzynarodowego w nadchodzących miesiącach. Spodziewane jest, że IV kwartał pozostanie w negatywnym trendzie i handel będzie o około 3 proc. mniejszy niż w IV kwartale 2019 r. Jednakże ta wartość wciąż pozostaje bardzo niepewna w związku z utrzymującymi się obawami dotyczącymi wpływu pandemii na aktywność gospodarczą" – piszą analitycy UNCTAD. HK