Strefa euro: Usługi znów zarażone wirusem

Ożywienie gospodarcze w strefie euro już w październiku, na początku drugiej fali pandemii Covid-19, całkowicie zamarło. Przemysł wciąż się dynamicznie rozwija, ale sektor usługowy, borykający się z antyepidemicznymi restrykcjami, znów jest w recesji.

Publikacja: 23.10.2020 11:41

Strefa euro: Usługi znów zarażone wirusem

Foto: AFP

Taki obraz wyłania się ze wstępnych odczytów PMI, wskaźników mierzących koniunkturę na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw.

Jak podała w piątek firma IHS Markit, zbiorczy PMI, obejmujący sektory przemysłowy i usługowy,  spadł w październiku w strefie euro do 49,4 pkt z 50,4 pkt we wrześniu. Była to już trzecia z rzędu zniżka tego wskaźnika. Tym razem jednak spadł on poniżej granicy 50 pkt. To oznacza, że więcej przedsiębiorstw dostrzega pogorszenie swojej sytuacji w porównaniu do poprzedniego miesiąca niż jej poprawę.

Dystans PMI od granicy 50 pkt. można interpretować jako miarę tempa wzrostu aktywności w gospodarce w ujęciu miesiąc do miesiąca. W tym świetle w październiku gospodarka znów zaczęła się kurczyć po zaledwie trzech miesiącach wzrostu.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest wyraźne pogorszenie koniunktury w sektorze usługowym. Główna składowa usługowego PMI (pełny wskaźnik zostanie opublikowany na początku listopada), wyrażająca zmianę poziomu bieżącej aktywności firm, spadła w październiku do najniższego od maja poziomu 46,2 pkt z 48 pkt we wrześniu.

Tymczasem główna składowa przemysłowego PMI, wyrażająca zmianę produkcji w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosła do najwyższego od niemal trzech lat poziomu 57,8 pkt, z 56,8 pkt we wrześniu. Cały przemysłowy PMI, który wyraża również m.in. zmiany portfela zamówień oraz zatrudnienia w firmach, znalazł się tym samym na 54,4 pkt w porównaniu do 53,7 pkt we wrześniu.  Tak wysoko był poprzednio w ponad w połowie 2018 r.

Napędem europejskiego przemysłu pozostają Niemcy, gdzie PMI w tym sektorze wzrósł do 58 pkt z 56,4 pkt we wrześniu. Dla porównania, we Francji zmalał do 51 pkt z 51,2 pkt miesiąc wcześniej. Dobra koniunktura w niemieckim przemyśle to z kolei m.in. odzwierciedlenie ożywienia gospodarczego w Chinach.

„Rozbieżności między sytuacją w przemyśle a sytuacją w usługach wynikają z charakteru ostatniej rundy restrykcji wprowadzonych w celu stłumienia epidemii Covid-19. Są one wycelowane głównie w sektor usługowy" – skomentował piątkowe dane Jack Allen-Reynolds, ekonomista z firmy analitycznej Capital Economics.

IHS Markit oblicza też wskaźnik PMI w Polsce, ale jedynie przemysłowy. Październikowy odczyt ukaże się na początku listopada.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?