Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na 3 listopada zaplanowane są w USA wybory prezydenckie. W ubiegłym tygodniu ideę dnia wolnego oraz protestu poparło ponad 6,5 tys. pracowników korporacyjnych i technologicznych. Wystosowali również list w tej sprawie do prezesa firmy Jeffa Bezosa. Pomysłodawcą oraz organizatorem przedsięwzięcia jest Amazon Employees for Climate Justice, zrzeszenie pracowników firmy, które od połowy 2018 r. mobilizuje spółkę do stanowczego działania na rzecz poprawy klimatu. – Chcielibyśmy tego dnia wstrzymać pracę na co najmniej 15 minut, aby pokazać, jak bardzo ważne są nadchodzące wybory – stwierdziła Valerie Costa, tymczasowa dyrektor wykonawcza organizacji pracowników 350 Seattle. – To naprawdę ważne, aby drugi co do wielkości prywatny pracodawca w USA dał czas wolny na głosowanie, w momencie gdy obywatele godzinami czekają na możliwość oddania głosu – podsumowała Costa. GSU
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy zaczęli uważniej przyglądać się sytuacji premiera Shigeru Ishiby i koalicji rządzącej. Ich niepokój budzi wzrost rentowności japońskich obligacji rządowych.
Głośne skargi oligarchów, spowolnienie gospodarcze i rozkaz z Kremla wymusiły na rosyjskim banku centralnym drugie z rzędu obniżenie bazowej stopy procentowej. I to od razu o 200 punktów bazowych, do 18 proc.
Miała być największa inwestycja technologiczna w Polsce, tysiące miejsc pracy i globalny prestiż. Intel jednak zrezygnował i całkowicie wycofuje się z projektu budowy fabryki mikroprocesorów pod Wrocławiem.
Inflacja znajdująca się w celu, oznaki odporności gospodarki oraz niepewność co do wysokości ceł skłaniają EBC, by pozostał w trybie oczekiwania.
Aktywność gospodarcza w USA wzrosła w lipcu, ale firmy zażądały wyższych cen za towary i usługi, co potwierdziło poglądy ekonomistów, że inflacja przyspieszy w drugiej połowie roku, głównie z powodu ceł na import.
Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spada szósty tydzień z rzędu i utrzymuje się na historycznie niskim poziomie. Chociaż rynek pracy jest generalnie zdrowy, pojawiły się pewne oznaki słabości, ponieważ pracodawcy zmagają się z konsekwencjami polityki Trumpa.