Mniejszy deficyt handlowy

Amerykański deficyt handlowy zmniejszył się we wrześniu o 4,5 proc., do 79,4 mld USD. Dane te dotyczą jedynie handlu towarami. Eksport wzrósł o 3,2 mld USD do 122 mld USD, a import zmniejszył się o 0,2 proc. do 201,4 mld USD. Analitycy prognozowali średnio wzrost deficytu do 85,1 mld USD, po tym gdy w sierpniu był on rekordowo duży.

Publikacja: 29.10.2020 05:00

Mniejszy deficyt handlowy

Foto: AFP

Lepsze od prognoz dane dotyczące handlu międzynarodowego USA to dobry prognostyk przed danymi o amerykańskim PKB za III kwartał, które mają zostać opublikowane w czwartek. Średnia oczekiwań analityków mówi o wzroście wynoszącym aż 30,9 proc. (wzroście annualizowanym, czyli liczonym kw./kw. w tempie rocznym), będącym odbiciem po spadku o 31,4 proc. w II kwartale.

Dane o handlu zagranicznym za wrzesień pokazują jednak, że prezydentowi Trumpowi nie udało się spełnić jednej ze swoich głównych obietnic wyborczych, czyli zmniejszyć deficyt w handlu zagranicznym. W 2016 r., czyli w roku, w którym Trump wygrał wybory prezydenckie, wynosił on 735 mld USD. W pierwszym roku jego rządów wzrósł do 792 mld USD, by w 2018 r. skoczyć do rekordowych 872 mld USD. Wraz z zaostrzaniem się wojny handlowej z Chinami spadł jednak w 2019 r. do 854 mld USD. Dane za 2020 r. zostały oczywiście mocno zaburzone przez skutki pandemii i towarzyszącego jej kryzysu. HK

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?